Trwa ładowanie...

Oni bezczelnie żerują na tragedii w Japonii

Internetowi przestępcy wykorzystują do oszustw zainteresowanie trzęsieniem ziemi w Japonii. W internecie pojawiły się pierwsze strony internetowe prezentujące informacje o Japonii, które jednocześnie infekują komputer użytkownika.

Oni bezczelnie żerują na tragedii w JaponiiŹródło: AFP
d4asrth
d4asrth

Cyberprzestępcy wykorzystują ciekawość internautów, którzy poszukują informacji o sytuacji w Japonii za pomocą internetowych wyszukiwarek. Ekspert bezpieczeństwa teleinformatycznego Krzysztof Kasperkiewicz ostrzega, że przestępcy działają tak, aby ich zainfekowane strony o Japonii pojawiały się w wyszukiwarce jako pierwsze. Po otwarciu takiej strony komputer może zostać zarażony złośliwym oprogramowaniem.

Zainfekowany komputer pokazuje komunikat fałszywego programu antywirusowego, który ostrzega przed zagrożeniem wirusem. Aby usunąć to zagrożenie fałszywy program proponuje wykupienie programu antywirusowego. W rzeczywistości komputer jest zarażony jedynie sprytnym programem wyłudzającym opłatę za fałszywy antywirus. Pieniądze za zainstalowanie fałszywego programu antywirusowego trafiają do zagranicznych cyberprzestępców. Fałszywy program nie chroni jednak przed żadnym innym wirusem internetowym.

Eksperci radzą, aby aktualizować swoje oprogramowanie zabezpieczające komputer. Najnowsze systemy antywirusowe zabezpieczają przed tego typu atakami.

d4asrth

Podobny system ataków na komputery był stosowany już między innymi podczas tragedii na Haiti. Podobnie jak wtedy, tak i po wydarzeniach w Japonii należy się wystrzegać fałszywych listów elektronicznych i stron internetowych zbierających środki na rzecz ofiar kataklizmu. Wielu przestępców podaje numery swoich kont bankowych, ale wpłacone na nie środki nigdy nie trafiają do poszkodowanych.

d4asrth
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4asrth
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj