Trwa ładowanie...

Omikron straszniejszy niż przypuszczano. Przemieszcza się na dużych przestrzeniach

Dopada zaszczepionych. Szuka następnych ofiar wśród osób, które nie miały bezpośredniego kontaktu z zakażonym. Przypadek wyjątkowej siły rażenia najnowszego wariantu koronawirusa - Omikronu - zarejestrowano w Hongkongu.

Omikron jest naprawdę niebezpieczny. Naukowcy ustalili, że wirus potrafi przemieszczać się na dużych przestrzeniach, zakażając osobę zaszczepioną, która nawet nie zbliżyła się do chorego Omikron jest naprawdę niebezpieczny. Naukowcy ustalili, że wirus potrafi przemieszczać się na dużych przestrzeniach, zakażając osobę zaszczepioną, która nawet nie zbliżyła się do chorego Źródło: Materiały prasowe
d14a431
d14a431

Sprawę opisał w poniedziałek Bloomberg, na którego doniesienia powołał się portal polsatnews.pl. W Hongkongu znaleziono dowód na to, że możliwości nowego wariantu wirusa są przerażające. Omikron rozprzestrzenił się między dwoma w pełni zaszczepionymi podróżnymi w korytarzu hotelu, w którym osoby te przebywały na kwarantannie.

Według nagrań z hotelowej kamery przemysłowej żadna z zakażonych osób nie opuściła swojego pokoju. Nie doszło do ich spotkania nawet w takich wspólnych przestrzeniach jak winda czy hotelowy korytarz.

Do transmisji wirusa doszło drogą kropelkową. Musiał on przemieścić się, gdy drzwi do pokojów zostały otwarte w celu podania żywności lub wykonania testu na obecność COVID-19.

Analizą drogi zakażenia dwóch osób, przebywających na kwarantannie w hotelu, u których stwierdzono obecność nowego szczepu wirusa, zajęli się badacze z Hongkongu. Obserwacje opisali w artykule zamieszczonym w czasopiśmie naukowym Emerging Infectious Diseases.

d14a431

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sztab około 450 naukowców na całym świecie rozpoczął pilne badania wariantu Omikron. Wirusolodzy chcą zrozumieć, w jakim stopniu jest odporna na stosowane teraz preparaty wykorzystywane do szczepienia przeciwko COVID-19. Badają także zdolność przenoszenia się wirusa.

Omikron straszniejszy niż przypuszczano. Przemieszcza się na dużych przestrzeniach

- Wykrycie wariantu Omikron u dwóch w pełni zaszczepionych osób, do którego transmisji doszło w korytarzu hotelu, w którym przebywały na kwarantannie, uwydatniły tę potencjalną obawę - stwierdzili w swoim badaniu hongkońscy naukowcy.

Czwarta fala pandemii będzie zdominowana przez nowy wariant koronawirusa. W ciągu ostatniego miesiąca liczba przypadków COVID-19 wzrosła gwałtownie w niektórych regionach Południowej Afryki Od czasu podania informacji o wykryciu nowego wariantu COVID-19 przez naukowców z RPA, jego przypadki odnotowano na całym świecie.

W Polsce, jak informuje portal medonet.pl, jeszcze nie wykryto przypadku inwazji Omikronu. To jednak, jak mówią eksperci, tylko kwestia czasu. - Polska ma około miesiąca na przygotowanie się na nadejście wariantu Omikron - powiedział portalowi dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W Polsce nadal najniebezpieczniejszy jest wariant Delta.

Ukradła czapkę Świętego Mikołaja. Właściciel początkowo był wściekły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14a431
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14a431
Więcej tematów