Ołtarz i monolit Azteków znaleziono w Meksyku
Najważniejszego od dziesięcioleci odkrycia związanego z Aztekami dokonali naukowcy meksykańscy. W pulsującym życiem centrum miasta Meksyk natrafili na ołtarz z XV w. i wielką kamienna płytę ze zburzonej świątyni.
05.10.2006 | aktual.: 05.10.2006 15:16
Chodzi o najważniejszą budowlę sakralną Azteków, Templo Mayor. Znajdowała się w centrum azteckiej stolicy Tenochtitlan, której ruiny znajdują się dziś w mieście Meksyk. Na placu obok niej sprawowano kult i składano ofiary z ludzi. Fryz znalezionego tam ołtarza przedstawia bóstwo rolników oraz boga deszczu, Tlaloka.
Archeolodzy nie skończyli jeszcze wydobywać mierzącego 3,5 m monolitu, który - jak podejrzewają - może być częścią wejścia do podziemnej komory. Jego znaczenie dopiero musimy odgadnąć - powiedział członek grupy archeologów, Alberto Diaz.
Jest to najważniejsze znalezisko od 1978 r., gdy robotnicy natknęli się w tym samym miejscu na ważącą osiem ton rzeźbę azteckiej bogini.
Aztekowie władali imperium rozciągającym się od Zatoki Meksykańskiej po Pacyfik, obejmującym większość środkowej części współczesnego Meksyku. Ich władanie tymi ziemiami zaczęło się w XIV w. Zmierzch państwa Azteków nastąpił wraz z opanowaniem go w 1521 r. przez Hiszpanów pod wodzą Hernana Cortesa.
Aztekowie zaczęli budować Templo Mayor w kształcie piramidy w 1375 r. Jej ruiny znajdują się obecnie bardzo blisko śródmieścia Meksyku. Świątynia była centralnym miejscem składania ofiar z ludzi. Jak twierdzą historycy, podczas jednej z ceremonii w 1487 r., wyrywając serca, poświęcono od kilku tysięcy do dziesiątek tysięcy ofiar.
Zrównując miasto z ziemią, hiszpańscy konkwistadorzy zniszczyli także świątynię. Pochodzące z niej kamienie wykorzystali do budowy własnej stolicy.