Trwa ładowanie...

"Okropny okres polskiej edukacji". Rodzice, nauczyciele i samorządy mają plan

Nie może być gorzej. Decydować powinno społeczeństwo, a nie politycy - usłyszeliśmy na konferencji organizatorów Narady Obywatelskiej o Edukacji. Nauczyciele, rodzice i samorządy chcą dyskusji o tym, co dalej z polską oświatą. Jeszcze przed strajkiem.

"Okropny okres polskiej edukacji". Rodzice, nauczyciele i samorządy mają planŹródło: WP.PL
d1uzw0l
d1uzw0l

Godzina 14, centrum Warszawy. Sześć osób na podwyższeniu z mikrofonem, a na przeciwko nich media. Nauczyciele, rodzice i samorządowcy - na chwilę przed planowanym strajkiem nauczycieli - chcą rozmawiać o sytuacji w edukacji. Mówią wprost: "Tak dłużej być nie może".

Przedstawiciele Narady Obywatelskiej o Edukacji chcą usłyszeć wszystkich. Zaznaczają, że inicjatywa jest oddolna i niepolityczna. Jej celem jest dyskusja, by wreszcie wypracować rozwiązania, które polepszą sytuację uczniów i nauczycieli. A zastanawiać się nad tym, jak powinna wyglądać oświata, zdaniem przedstawicieli NOoE, nie powinni tylko urzędnicy, politycy i eksperci. - Kształt edukacji jest formą umowy społecznej, która angażuje wiele środowisk i powinna być wypracowywana razem z nimi - twierdzi lider Narady Marcin Korczyc.

A nie była. Jak zwróciła uwagę Dorota Łoboda, wszystkie zebrane przez nią podpisy obywatelskie w sprawie reformy edukacji "zostały wyrzucone na śmietnik". To radna Warszawy, jedna z liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos, a także matka ósmoklasistki. - W każdej z ról zostałam zlekceważona. Nie było debaty - podkreśliła.

d1uzw0l

Nie chodzi przede wszystkim o pieniądze

Choć w kontekście protestu na pierwszy plan wybija się postulat podwyżek dla nauczycieli, na konferencji o tym zaledwie wspomniano. Przedstawiciele NOeE zwracali bowiem uwagę na takie problemy jak nauka na pamięć i ponad siły, która nie przynosi żadnych efektów.

- Chcemy rozmawiać o czymś więcej niż o problemie płacowym - mówiła Anna Schmidt-Fic, nauczycielka, organizatorka akcji #ProtestZwykrzykrznikiem i matka ósmoklasistki. Wyliczyła, że należy dyskutować między innymi o podstawie programowej, wielkości szkół i klas, nauczaniu przedmiotowym i interdyscyplinarnym, autonomii szkół. - Spraw jest mnóstwo. Chcemy oddać głos uczniom, rodzicom i środowiskom, które dostrzegają problemy - tłumaczyła.

Dodała, że jej córka, kiedy policzyła, ile czasu spędza na nauce, zapytała ją, czy może wytoczyć proces państwu polskiemu.

W inicjatywie wciąż udział może każdy, nie tylko duże grupy, czy nauczyciel w klasie z uczniami, ale też, jak powiedziała Zofia Lisiecka, znajomi przy winie. Wnioski ze spotkania należy wpisać do formularza i wysłać NOoE. Organizatorom zależy, by narady odbyły się 2 kwietnia, przed strajkiem. Już otrzymali kilkanaście zgłoszeń. W wakacje ma powstać dokument, który zostanie przekazany politykom. Lisiecka przyznała, że zdaje sobie sprawę, z problemów technicznych przy zbieraniu danych, które mogą wystąpić.

WP.PL
Źródło: WP.PL

"Minister Zalewska straci wreszcie stanowisko"

Jak zwrócił uwagę Skolimowski, zastępca burmistrza dzielnicy Mokotów, czas jest wyjątkowy. - Jest energia społeczna, a nauczyciele doszli do ściany. Tak dalej być nie może. Dzieci powinny chcieć się uczyć, a nauczyciele pracować - podkreślił.

d1uzw0l

Działania minister Anny Zalewskiej porównał do mieszania łyżeczką w szklance w nadziei, że herbata będzie słodsza. Ocenił, że ze zmian, które przeprowadzono, niewiele wynika, a "w Polsce nie ma rezerwowej armii nauczycieli".

Najmocniej ze wszystkich organizatorów wypowiedział się Olgierd Porębski. To rodzic z koalicji NIe Dla Chaosu, prawnik. - Okropny okres polskiej edukacji się kończy, minister Anna Zalewska straci stanowisko nareszcie, więc jest nadzieja na nowe otwarcie. Dyskusje pomogą nowej opcji politycznej w polepszaniu edukacji - mówił. Na nasze pytanie "Co jeśli rządząca opcja polityczna się nie zmieni?", odpowiedział: - Nie sądzę, żeby było gorzej.

- Brakuje nam wzajemnego zrozumienia - nauczycielom i rodzicom. Ci drudzy ulegają manipulacjom np. Telewizji Polskiej. Potrafią stawiać absurdalne zarzuty i oczekiwania. A nie zawsze to nauczyciel jest winny problemom. Gdyby miał narzędzia, może mógłby je rozwiązać - tłumaczył Porębski. Jego zdaniem "deforma uświadamia rodzicom, jak edukację można jeszcze zepsuć".

d1uzw0l

Na twarzach organizatorów pojawił się uśmiech, kiedy na sali padły słowa: "Minister Zalewska zbliżyła ZNP, Solidarność i samorządy. Nigdy nie byli tak blisko".

Zobacz także: Żakowski: nawet gdyby nauczyciele kochali PiS, mogliby umrzeć z głodu

Inicjatywa Narada Obywatelska o Edukacji została powołana przez nauczycieli zrzeszonych w grupie JaNauczyciel na jednym z portali społecznościowych. Tworzy ją ponad 33 tysięcy nauczycieli i nauczycielek z różnych części Polski. NOoE ma wsparcie samorządów, organizacji pozarządowych i ZNP oraz Solidarność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1uzw0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzw0l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj