ŚwiatOkręty typu Zumwalt największymi niszczycielami w historii USA

Okręty typu Zumwalt największymi niszczycielami w historii USA

Zamówiony przez Pentagon wielozadaniowy okręt wojenny nowej generacji typu Zumwalt będzie największym niszczycielem w historii marynarki Stanów Zjednoczonych - donosi agencja Associated Press.

Okręty typu Zumwalt największymi niszczycielami w historii USA
Źródło zdjęć: © AP | Bath Iron Works, File

Program nowoczesnych niszczycieli oznaczonych kodem DDG-1000 zawisł kilka lat temu na włosku ze względu na koszty, które okazały się o wiele większe niż pierwotnie przewidywano. Pod wątpliwość poddawano również skuteczność okrętów i zastosowane technologie.

Dowództwo amerykańskiej marynarki w 2008 roku chciało nawet zawiesić program, a pieniądze przeznaczyć na unowocześnienie i budowę jednostek starszego typu - niszczycieli rakietowych Arleigh Burke. Kongres nie pozwolił jednak na rezygnację z ambitnego projektu, wykładając pieniądze na budowę trzech okrętów typu Zumwalt - nazwanych tak od pierwszej planowanej jednostki mającej nosić imię admirała Elmo Zumwalta.

Jak zauważa teraz AP, nowe okręty, w których nacisk położono na możliwość wykonywania uderzeń na cele lądowe, stały się ważnym elementem ogłoszonej niedawno przez Baracka Obamę strategii zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w regionie Azji i Pacyfiku. To właśnie te niszczyciele mają być przyszłością marynarki wojennej USA.

Budowane z materiałów kompozytowych i w technologii stealth okręty wyposażone zostaną w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i systemy uzbrojenia - m.in. zaawansowany sonar, dwupasmowy radar, zintegrowany system broni podwodnej, pionowe wyrzutnie rakiet i potężne działa, które dzięki specjalnym pociskom będą mogły razić cele oddalone nawet o 150 kilometrów.

Budowany w stoczni w Bath w stanie Maine okręt będzie największym niszczycielem marynarki USA w historii, choć dzięki integracji wszystkich systemów oraz automatyzacji ma być obsługiwany przez załogę o połowę mniejszą niż w przypadku podobnych jednostek.

Pentagon ocenia, że koszt jednego niszczyciela zamknie się w niebagatelnej kwocie 3,8 mld dol., aczkolwiek analizy Kongresu przewidują, że suma ta może wzrosnąć do ponad 5 mld, a wliczając pieniądze przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe - nawet do 7 mld dol. Z tego względu na razie powstaną jedynie trzy jednostki tego typu, choć początkowo planowano ich aż 32. Pierwszy okręt, USS Zumwalt, ma wejść do służby w 2014 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)