Trwa ładowanie...
d4itr26
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ok. 4 tys. ton nieznanej substancji zalega w magazynie w Poznaniu

Ok. 4 tys. ton substancji nieznanego pochodzenia zalega w magazynie w Poznaniu. Według urzędu miasta firma, które je pozostawiła, nie miała zgody na ich magazynowanie w budynku. We wtorek miała się odbyć kontrola składu - właściciele "towaru" jednak nie udostępnili obiektu urzędnikom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ok. 4 tys. ton nieznanej substancji zalega w magazynie w Poznaniu
(WP, Fot: Zenon Kubiak)
d4itr26

Poznański Urząd Miasta alarmuje, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) przeprowadził kontrolę magazynu już jesienią 2014 r. i stwierdził, że została złamana większość obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących magazynowania odpadów.

Miejski Wydział Ochrony Środowiska (WOŚ) po otrzymaniu tej informacji i wyjaśnieniach wydał decyzję o usunięciu z magazynu wszystkich odpadów do końca sierpnia tego roku - firma, która wynajęła budynek, nie miała bowiem zgody WOŚ na magazynowanie tam odpadów.

We wtorek próbowano kontrolę magazynu. Przedstawiciele firmy nie stawili się jednak i nie udostępnili wynajętych budynków. Kontrolującym udało się tylko ustalić, że magazyn wciąż jest zapełniony.

d4itr26

Grażyna Ratajska z WOŚ zapowiedziała, że wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne. - Zostanie wybrany wykonawca do usunięcia odpadów. Niestety ta procedura jest długotrwała, bo musimy spełnić wymogi prawa - mówiła. Dodała, że pieniądze na usunięcie odpadów będą pochodziły ze środków publicznych.

Miasto nie wie, jakie substancje znajdują się w pojemnikach, gdyż są one nieoznakowane. Z informacji przekazanych urzędowi przez WIOŚ wynika, że są to m.in. odpady zakwalifikowane jako "niebezpieczne" i "inne niż niebezpieczne".

Zajmujący się sprawą magazynu dyrektor WOŚ Leszek Kurek przyznał we wtorek, iż w "pojemnikach może być wszystko". - Pojemniki są ustawione na ponad tysiącu m kw., na 2-5 poziomach. Szacujemy, że jest ich ok. 4 tys. ton. Koszt ich utylizacji to 4-5 mln - powiedział.

Dyrektor uspokajał, że substancje są "na szczęście w profesjonalnych pojemnikach".

d4itr26

Prokurator Roch Waszak z poznańskiej prokuratury okręgowej przekazał, że śledztwo w sprawie firmy, która pozostawiła odpady, trwa od września ub. roku. - Dotyczy nie tylko magazynu w Poznaniu, ale i innych - poinformował Waszak. Prokurator mówił, że są ustalane osoby, które "faktycznie kierowały" firmą; jak zapowiedział, zatrzymania odbędą się w "odpowiednim czasie".

Substancje nieznanego pochodzenia znajdują się w wynajmowanym magazynie przy ul. św. Michała niedaleko stacji Poznań Wschód. Teren ten jest własnością przedsiębiorstwa, które nie ma kontaktu z firmą wynajmującą magazyn i informuje o sięgających miesięcy zaległościach w płatnościach za wynajem.

d4itr26

Podziel się opinią

Share

d4itr26

d4itr26
Więcej tematów