Trwa ładowanie...
d2rnz0e

Ok. 100 migrantów zaginęło na Morzu Śródziemnym

Włoska straż przybrzeżna poinformowała o zatonięciu łodzi u wybrzeży Libii. Wciąż prowadzono jest akcja ratunkowa, ale wszystko wskazuje na to, że zginęło ok. 100 imigrantów. Z wody dotychczas wyłowiono ciała 8 osób, zdołano uratować tylko 4 osoby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ok. 100 migrantów zaginęło na Morzu Śródziemnym
(AFP, Fot: Carlo Herman)
d2rnz0e

Poszukiwania, w których uczestniczy też francuski okręt wojenny, dwa statki handlowe i samoloty, prowadzone są w trudnych warunkach - morze jest wzburzone i wieje silny wiatr. Ponadto akcję utrudniają ciemności.

Przepełniona łódź zatonęła w drodze do Włoch w odległości ok. 50 km od wybrzeży Libii. Nie jest jasne jakiej narodowości były osoby na jej pokładzie.

W piątek włoska straż przybrzeżna uratowała ok. 550 migrantów, którzy dryfowali na uszkodzonej łodzi.

d2rnz0e

Liczba migrantów usiłujących przedostać się do Europy lądem spadła w porównaniu ze szczytowym okresem w końcu 2015 r. Jednak droga morska pozostaje wciąż popularna, mimo grożących niebezpieczeństw.

Według szacunków Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w 2016 r. w ciągu pierwszych 2 tygodni 2017 r. przybyło do Europy drogą morską ponad 1000 osób. W 2016 r. utonęła w Morzu Śródziemnym rekordowa liczba ok. 5 tys. osób.

UNHCR ocenia, że odpowiedzialność za tak dużą liczbę ofiar ponoszą w znacznej mierze przemytnicy, którzy z reguły wpuszczają zbyt wiele ludzi do łodzi często niezdolnych do pełnomorskiej żeglugi.

d2rnz0e

Podziel się opinią

Share
d2rnz0e
d2rnz0e