Ojczyzna za szlabanem
Projekt ustawy o stwierdzaniu pochodzenia
polskiego osób zamieszkałych za granicą oraz ich uprawnieniach
opracowali i skierowali do laski marszałkowskiej opozycyjni
posłowie z prezydium sejmowej Komisji Łączności z Polakami za
Granicą. Niemal nic nie wskazuje na to, że
doczeka się ona w Sejmie pierwszego czytania - informuje "Nasz Dziennik".
Ustawa zapewniałaby Polakom, mieszkającym poza granicami kraju i nieposiadającymi polskiego obywatelstwa, m.in. prawo do uzyskania bezpłatnej wizy osiedleńczej. Otwierałoby to również drogę do nabycia obywatelstwa polskiego - wyjaśnia publicystka gazety.
Prace legislacyjne nad poselskim projektem rozpoczęły się jeszcze w styczniu 2003 r. Autorami projektu - skierowanego 28 lutego 2003 r. do laski marszałkowskiej - są opozycyjni (LPR, PiS) członkowie prezydium Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Marszałek Marek Borowski (SLD) skierował go do Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców w MSWiA - podaje dziennik.
Wczoraj w Centrum Prasowym Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu usłyszeliśmy, że projekt "nie spełnia wymogów konstytucyjnych" - informuje "Nasz Dziennik".
"Sprawa jest dość oczywista - chodzi tu o brak woli politycznej i to od kilku lat" - powiedział "Naszemu Dziennikowi" prof. Andrzej Stelmachowski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". - "Projekt ten utknął, ale dlaczego miałby nie spełniać wymogów konstytucyjnych, tego nie jestem w stanie zrozumieć. A w końcu jestem profesorem prawa i znam się na tym" - cytuje Stelmachowskiego dziennik. (PAP)