Trwa ładowanie...
Ogromny sukces polskich naukowców. Odkryli gen odpowiedzialny za raka piersi

Ogromny sukces polskich naukowców. Odkryli gen odpowiedzialny za raka piersi

W prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature Genetics" ukazała się publikacja opisująca odkrycie nowego genu, którego mutacje powodują wysokie ryzyko raka piersi o nazwie RECQL.
Autorami odkrycia są prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński i prof. dr hab. n. med. Cezary Cybulski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz M. A. Akbari i S. A. Narod z Toronto i W. D. Foulkes z Montrealu.

Share
d1pr87d

U nosicielek tej mutacji, ryzyko zachorowania na raka piersi, zwiększone jest ponad pięciokrotnie i wynosi ponad 50 proc. wówczas, gdy wśród krewnych stwierdzono wcześniej zachorowanie na ten nowotwór.

Liczba nosicielek mutacji genu RECQL w Polsce wynosi około 15 tysięcy. Mutacje RECQL zostały wykryte również w populacji Franko-Kanadyjskiej, dlatego najprawdopodobniej mutacje tego genu są przyczyną raka piersi w wielu grupach etnicznych na świecie.

Nowy gen odkryto w oparciu o projekt Narodowego Centrum Nauki realizowany w Zakładzie Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie we współpracy z Familial Breast Cancer Research Unit Women's College Research Institute Uniwersytetu w Toronto oraz Department of Oncology and Human Genetics, Mc Gill university, Montreal.

d1pr87d

Podziel się opinią

Share
d1pr87d
d1pr87d
Więcej tematów