ycipk-28uq4l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ogromne zniszczenia pod deszczu meteorytów nad Uralem

Według wstępnych obliczeń NASA meteoryt, który eksplodował w okolicach Czelabińska w Rosji miał 17 metrów średnicy, a jego eksplozja miała siłę 500 kiloton.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Energia uwolniona w trakcie eksplozji mogła osiągnąć równowartość 500 kiloton/
Energia uwolniona w trakcie eksplozji mogła osiągnąć równowartość 500 kiloton/ (AP, Fot: Nasha gazeta, www.ng.kz)
ycipk-28uq4l

Informacje z ogólnoświatowej sieci obserwacyjnej pozwoliły naukowcom na wstępne oszacowania rozmiaru obiektu, który wszedł w ziemską atmosferę i wybuchł nad Czelabińskiem w Rosji. Zebrane dane pochodzą od stacji infradźwiękowych rozmieszczonych nawet w odległości 6500 kilometrów od Czelabińska. Stacje wykrywające infradźwięki normalnie służą do monitorowania ewentualnych tajnych prób broni nuklearnej.

Meteoryt jak kilkadziesiąt bomb atomowych

Rozmiary szacowane są na 17 metrów, a masa na 7000 do 10000 ton. Energia uwolniona w trakcie eksplozji mogła osiągnąć równowartość 500 kiloton. Dla porównania bomba atomowa Little Boy, zrzucona na Hiroshimę wybuchła z siłą ok. 15 kiloton. Całe wydarzenie od momentu wejścia w atmosferę do wybuchu trwało 32,5 sekundy. Obliczeń dokonał Peter Brown z kanadyjskiego University of Western Ontario

ycipk-28uq4l

Fala uderzeniowa od wybuchu spowodowała zniszczenia w wielu budynkach, głównie w postaci stłuczonych szyb, ale także np. zawalił się dach jednej z fabryk. 1142 osoby zostały ranne (większość odłamkami szkła). Fragmenty meteorytu spadły w obwodach czelabińskim, swierdłowskim, tiumeńskim, kurgańskim i orenburskim, a także w Baszkirii i północnym Kazachstanie.

Według NASA meteor, który o 9.21 czasu lokalnego (4.21 czasu polskiego) eksplodował nad Czelabińskiem, nie był związany z planetoidą 2012 DA14, która o 20.25 polskiego czasu minęła Ziemię w odległości około 27 tysięcy km.

Deszcz meteorytów nad Uralem

Ural dochodzi do siebie po deszczu meteorytów, który spadł nad tą częścią Rosji. W obwodzie czelabińskim, gdzie powstały największe szkody, cały dzień trwają prace porządkowe. Poszukiwano też odłamków bolidu, który rozpadł się nad regionem.

ycipk-28uq4l

Rannych zostało 1147 osób, wśród których jest 259 dzieci. Do szpitala trafiło 51 osób, w tym 13 dzieci. Dwie osoby są ciężko ranne. Jedną z nich - kobietę ze złamanym kręgosłupem - w samolotem ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych przetransportowano do Moskwy, do specjalistycznej kliniki.

* Ogromne zniszczenia po deszczu meteorytów*

Władze obwodu czelabińskiego podały, że w regionie fala uderzeniowa po wybuchach uszkodziła około 3 tys. domów mieszkalnych, 361 szkół i przedszkoli oraz 34 szpitale i przychodnie lekarskie. Powierzchnię rozbitych szyb oszacowano na 170 tys. metrów kwadratowych. Całość strat materialnych oceniono na ponad 1 mld rubli (około 33 mln dolarów).

W usuwaniu szkód uczestniczy około 24 tys. ratowników i specjalistów z różnych dziedzin. Za najpilniejsze uznano przywrócenie ogrzewania i wstawienie szyb w uszkodzonych obiektach. Temperatura powietrza w regionie spadła poniżej minus 20 stopni Celsjusza.

ycipk-28uq4l

Do Czelabińska ściągnięto już setki szklarzy z innych części Federacji Rosyjskiej. Szyb okiennych nie brakuje. Jednak mieszkańcy skarżą się na ostry wzrost ich cen - podskoczyły one z 220 do ponad 500 rubli za metr kwadratowy (z 6,60 do 16,6 dolarów).

Eksperci badają również 122 obiekty, których konstrukcja została uszkodzona. Dotyczy to m.in. teatrów, bibliotek i obiektów sportowych, w tym basenu, pałacu sportu, stadionu, maneżu lekkoatletycznego i krytego toru do łyżwiarstwa szybkiego. W zaistniałej sytuacji odwołano większość imprez rozrywkowych i sportowych w mieście.

* Odłamek meteorytu runął do jeziora*

Zdaniem resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych największe odłamki spadły na terytorium obwodu czelabińskiego, w tym na niezaludnionym obszarze około 80 km od miejscowości Satki. Jeden z fragmentów runął do jeziora koło miasta Czebarkuł, 70 km od Czelabińska.

ycipk-28uq4l

Nurkowie ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych przez kilka godzin penetrowali dno jeziora Czebarkuł, jednak z powodu słabej widoczności i zamulenia dna śladów meteorytu nie znaleźli.

Rosyjska Akademia Nauk oszacowała, że bolid wszedł do atmosfery z prędkością 15-20 kilometrów na sekundę. Destrukcji uległ na wysokości 30-50 km nad ziemią. Miały miejsce trzy eksplozje.

Polub WP Wiadomości
ycipk-28uq4l
ycipk-28uq4l