ŚwiatOgólnoświatowa obława na terrorystów trwa

Ogólnoświatowa obława na terrorystów trwa

Ponad 600 osób zostało zatrzymanych a kolejnych 200 jest poszukiwanych w międzynarodowym śledztwie zmierzającym do ujęcia sprawców ataków terrorystycznych na USA. FBI, które koordynuje poczynania prawie 7 tys. agentów biorących udział w dochodzeniu, zamierza w środę opublikować listę najbardziej poszukiwanych terrorystów.

10.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Na czele tego spisu - od czasu ataków na ambasady amerykańskie w Tanzanii i w Kenii w 1998 r. - znajduje się Osama bin Laden. W 1999 r., za ujęcie bin Ladena władze amerykańskie wyznaczyły nagrodę w wysokości 5 mln dolarów.

Na nowej liście najbardziej poszukiwanych terrorystów, oprócz 44-letniego Osamy bin Ladena znajdzie się przynajmniej 19 osób podejrzanych bądź zaocznie skazanych za dokonanie aktów terroru. Wśród nich są najbliżsi współpracownicy saudyjskiego terrorysty-milionera: pochodzący z Egiptu chirurg Ayman al-Zawahri i prawdopodobnie główny księgowy terrorystycznej "Bazy" oraz były egipski policjant Mohammed Atef - odpowiedzialny za szkolenie i operacje militarne "Bazy".

Jednocześnie, prowadzący dochodzenie starają się ustalić, czy zanotowane ostatnio w Ameryce dwa - w tym jeden śmiertelny - przypadki zarażenia wąglikiem mogą mieć związek z atakami terrorystycznymi na Nowy Jork i Waszyngton, w których zginęło prawie 6 tys. osób. Na razie nie ma żadnych niezbitych dowodów świadczących o takich powiązaniach.

Aresztowania osób podejrzanych o powiązania z terrorystami mają miejsce również w innych krajach. W Irlandii zatrzymano we wtorek 4 mężczyzn, których narodowości na razie nie podano. Zostali oni aresztowani na mocy antyterrorystycznego prawa, które pozwala zatrzymać każdą podejrzaną osobę na 72 godziny.

Z kolei we Włoszech trwa policyjna operacja wymierzona przeciwko działaczom radykalnych organizacji islamskich. W Mediolanie karabinierzy zatrzymali w nocy z wtorku na środę kilkanaście osób podejrzanych o związki z islamskimi terrorystami.(kar)

terroryzmaresztowaniausa
Zobacz także
Komentarze (0)