Ogólnopolski sprawdzian dla szóstoklasistów
Ponad 570 tys. uczniów w całej Polsce zdawało w środę pierwszy egzamin wewnętrzny - godzinny sprawdzian na koniec "podstawówki". Uczniowie pisali go w swoich szkołach. Zaplombowane prace będą oceniane przez zewnętrznych egzaminatorów. Wynik sprawdzianu musi dotrzeć do szkoły najpóźniej 13 czerwca.
Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma sprawdzić nie tylko wiedzę uczniów, ale i ich umiejętności. Ma służyć ocenie, w jakim stopniu uczniowie opanowali czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce (w tym liczenie).
Sprawdzian organizuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Ma on charakter zewnętrzny. Prace nie są podpisywane przez uczniów nazwiskami, lecz kodowane. Arkusze egzaminacyjne rozwiązane przez szóstoklasistów sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły. Wyniki sprawdzianów muszą dotrzeć do szkół najpóźniej 13 czerwca.
Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru klas profilowanych, szkół prywatnych, społecznych albo renomowanych gimnazjów publicznych spoza rejonu wyniki sprawdzianu mogą decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły. (PAP/IAR, miz)