Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja? Jakie są jej objawy? Dlaczego jest taka groźna? Jak leczyć depresję?
Depresja jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszego świata i nie można jej lekceważyć. Dotyka ona nawet kilka milionów Polaków. Dzisiaj obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Warto zapoznać się z definicją depresji, objawami oraz wiedzieć, jak z nią walczyć.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją — skąd wzięło się to święto?
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzimy co roku 23 lutego. Święto zostało ustanowione przez ministerstwo zdrowia w 2001 roku. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Organizowane są akcje i kampanie informacyjne.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją — czym jest depresja? Jakie są jej objawy? Dlaczego jest taka groźna?
Depresja to zespół zaburzeń psychicznych charakteryzujący się obniżeniem nastroju (smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, małą wiarą w siebie, poczuciem winy, pesymizmem, u części pacjentów myślami samobójczymi), niezdolnością do przeżywania przyjemności, spowolnieniem psychoruchowym oraz zaburzeniem rytmu dobowego. Może ona utrzymywać się przez lata, a finalnie doprowadzić do samobójstwa chorego (każdego roku z powodu depresji umiera 800 tysięcy osób na świecie).
Depresja może być uwarunkowana biologicznie (np. czynniki genetyczne) lub psychologicznie (np. wydarzenia życiowe lub choroby somatyczne). Jednak powody depresji często mogą być mieszane.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - dotyka on 1/10 światowej populacji, z czego połowa chorych ma zdiagnozowaną. W 2020 roku depresja będzie drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata, zaraz po chorobach układu krążenia.
W Polsce aż osiem milionów osób boryka się z depresją lub stanami depresyjnymi, z czego zaledwie 1,5 miliona ma zdiagnozowaną ją przez specjalistów.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją — typy depresji
Depresja jest bardzo złożoną chorobą i trudną do konkretnego zdiagnozowania, dlatego wyróżnia się wiele jej typów. Najprostsza klasyfikacja depresji jest ze względu na jej nasilenie i wyróżnia:
- depresję łagodną,
- depresję umiarkowaną,
- depresję ciężką bez objawów psychotycznych (silnych zakłóceń postrzegania rzeczywistości),
- depresję ciężką z objawami psychotycznymi.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją — jak leczyć depresję?
Współczesna psychiatria dysponuje środkami pozwalającymi na znaczne zmniejszenie lub całkowite zniwelowanie objawów depresji u większości chorych. W tym celu najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne oraz psychoterapię.
Funkcjonuje też Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji pod numerem 22 594 91 00. Jest skierowany zarówno do osób dotkniętych depresją, jak i ich bliskich. Można dzwonić w środy i czwartki od 17:00 do 19:00. Przy telefonie dyżuruje lekarz specjalista (psychiatra), a udzielane porady są bezpłatne. Podczas rozmowy nie trzeba podawać żadnych danych osobowych.