Ognisko ptasiej grypy w województwie mazowieckim
Kolejne ognisko ptasiej grypy w województwie mazowieckim. Wirus H5N1 został wykryty u padłych kur niosek w powiecie żuromińskim. Potwierdzają to wyniki specjalistycznych badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach - poinformowała Główny Lekarz Weterynarii Ewa Lech.
08.12.2007 | aktual.: 09.12.2007 02:27
Na miejscu wykrytego ogniska ptasiej grypy działają służby weterynaryjne. Ewa Lech przypomina, że cały czas pracuje też Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego. Dodatkowo w chwili, gdy pojawiło się podejrzenie wystąpienia ptasiej grypy, powołano Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żurominie.
Wokół gospodarstwa, gdzie wykryto wirusa, wytyczono strefy zapowietrzoną i zagrożoną. Wojewoda mazowiecki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
Ewa Lech uspokaja, że mimo podjęcia środków ostrożności, należy pamiętać o tym, iż ptasia grypa jest chorobą groźną dla ptaków, a nie dla ludzi.Główna Lekarz Weterynarii poinformowała, że wszelkie dodatkowe szczegóły zostaną ujawnione jutro rano na specjalnej konferencji prasowej z udziałem ministra rolnictwa Marka Sawickiego.
Ewa Lech poinformowała też, że cały czas pozostaje w kontakcie z Komisją Europejską. Zapewniła przy tym, że odpowiednie służby zrobią wszystko, by skutki odkrycia nowego ogniska ptasiej grypy były jak najmniej odczuwalne. Przyznała jednak, że straty ekonomiczne mogą być znaczące.
Pierwsze w tym roku ogniska ptasiej grypy w Mazowieckiem, i jednocześnie pierwsze w naszym kraju wśród drobiu hodowlanego, wykryto w ubiegłą sobotę. Obecność wirusa stwierdzono u indyków na fermach w powiecie Brudzeń Duży.
W poniedziałek zaczął obowiązywać w Unii Europejskiej zakaz importu polskiego drobiu i mięsa drobiowego z pięciu powiatów: włocławskiego, płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego i lipieńskiego. Ograniczenia wprowadziły także m.in. Ukraina i Rosja.