Oglądajmy polską kometę!
Teraz jest najlepszy czas na obserwowanie odkrytej ostatnio przez Polaka komety C/2006 A1 (POJMAŃSKI). Warto poświęcić jeden wczesny poranek i spróbować ją dojrzeć na wschodnim niebie.
Kometa C/2006 A1 (POJMAŃSKI) została odkryta 2 stycznia tego roku przy pomocy tzw. automatycznego przeglądu nieba (o nazwie ASAS), którego kierownikiem jest dr hab. Grzegorz Pojmański z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Wprawdzie kometa przeszła już najbliżej Słońca (22 lutego) oraz Ziemi (5 marca) i jej blask powoli słabnie, ale właśnie obecny okres jest najlepszy do śledzenia tego obiektu, ponieważ warunki geometryczne do obserwacji z każdym dniem poprawiają się.
Aby zobaczyć polską kometę trzeba wyjść na obserwacje około godziny 4 rano. Dojrzeć ją można obecnie w charakterystycznej konstelacji Delfina, niespełna 20 stopni nad wschodnim horyzontem.
Kometę przy sprzyjających warunkach można dostrzec gołym okiem, ale do jej obserwacji najlepiej wykorzystać lornetkę. Przy jej pomocy nie powinniśmy mieć problemów z odnalezieniem obiektu.
Z obserwacją nie warto zwlekać, ponieważ kometa oddalając się od Słońca i Ziemi dość szybko słabnie. Do końca marca jej blask zmaleje prawie siedmiokrotnie.