Trwa ładowanie...
d13014h
07-03-2006 12:00

Oglądajmy polską kometę!

Teraz jest najlepszy czas na obserwowanie odkrytej ostatnio przez Polaka komety C/2006 A1 (POJMAŃSKI). Warto poświęcić jeden wczesny poranek i spróbować ją dojrzeć na wschodnim niebie.

d13014h
d13014h

Kometa C/2006 A1 (POJMAŃSKI) została odkryta 2 stycznia tego roku przy pomocy tzw. automatycznego przeglądu nieba (o nazwie ASAS), którego kierownikiem jest dr hab. Grzegorz Pojmański z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wprawdzie kometa przeszła już najbliżej Słońca (22 lutego) oraz Ziemi (5 marca) i jej blask powoli słabnie, ale właśnie obecny okres jest najlepszy do śledzenia tego obiektu, ponieważ warunki geometryczne do obserwacji z każdym dniem poprawiają się.

Aby zobaczyć polską kometę trzeba wyjść na obserwacje około godziny 4 rano. Dojrzeć ją można obecnie w charakterystycznej konstelacji Delfina, niespełna 20 stopni nad wschodnim horyzontem.

Kometę przy sprzyjających warunkach można dostrzec gołym okiem, ale do jej obserwacji najlepiej wykorzystać lornetkę. Przy jej pomocy nie powinniśmy mieć problemów z odnalezieniem obiektu.

Z obserwacją nie warto zwlekać, ponieważ kometa oddalając się od Słońca i Ziemi dość szybko słabnie. Do końca marca jej blask zmaleje prawie siedmiokrotnie.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj