PolskaOficer pieszy we Wrocławiu - to pierwsze takie stanowisko w Polsce

Oficer pieszy we Wrocławiu - to pierwsze takie stanowisko w Polsce

Pierwszym wrocławskim oficerem pieszym został Tomasz Stefanicki, pracujący dotychczas w Biurze Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta. W rozmowie z Wirtualną Polską zapowiada, że swoją pracę rozpocznie od diagnozy problemów dla ruchu pieszego we Wrocławiu i zebrania sygnałów i opinii mieszkańców w tych sprawach.

Oficer pieszy we Wrocławiu - to pierwsze takie stanowisko w Polsce
Źródło zdjęć: © Facebook | Pieszy Wrocław

W styczniu 2015 r. pisaliśmy o naborze wewnętrznym we wrocławskim ratuszu na stanowisko oficera pieszego. Pomysł utworzenia takiego stanowiska narodził się podczas ubiegłorocznego Wrocławskiego Forum Miejskiego. Pomysł aktywistów spodobał się prezydentowi Wrocławia i zdecydował on, by w mieście pojawił się specjalista do spraw ruchu pieszego na wzór pracującego od lat w ratuszu oficera rowerowego.

Kilka dni temu ogłoszono, że oficerem pieszym, a dokładniej kierownikiem projektu rozwoju przestrzeni publicznej dla ruchu pieszego, zostanie Tomasz Stefanicki, dotychczas pracujący w Biurze Rozwoju Gospodarczego w Departamencie Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Miasta. To pierwsze takie stanowisko w Polsce, choć kilkanaście godzin po ogłoszeniu Stefanickiego oficerem pieszym, lubelski magistrat przyznał podobne kompetencje Aleksandrowi Wiąckowi, który pokieruje tam Zespołem Mobilności Aktywnej.

Czym zajmie się we Wrocławiu oficer pieszy? - Pierwszym moim zadaniem jest przygotowanie diagnozy problemów ruchu pieszego we Wrocławiu, integracja istniejących narzędzi w tym zakresie oraz ułatwienie mieszkańcom kontaktu z urzędem. Do tej pory różne zadania związane z ruchem pieszym wykonywane były przez różne jednostki. Poprzez ich wydzielenie i integrację, łatwiej będzie nam zarządzać sprawami pieszych – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Stefanicki.

Nowo mianowany oficer pieszy podkreśla, że w związku z faktem, iż jest to całkowicie pionierskie przedsięwzięcie, wymaga ono dokładnej diagnozy, która pozwoli na uniknięcie rozbieżności między potrzebami mieszkańców a planowanymi działaniami.

Jak dodaje w rozmowie z WP Tomasz Stefanicki, pierwszym związanym z konkretnym miejscem zadaniem, którego podejmie się na nowym stanowisku, będzie porównanie dotychczasowych analiz dotyczących stworzenie przejścia naziemnego przy Rondzie Reagana. - Ten temat regularnie wraca do urzędu w formie wniosków mieszkańców. Ponieważ opinie w tej sprawie są sprzeczne, prezydent poprosił mnie o ich zebranie i przygotowanie propozycji stanowiska z perspektywy oficera pieszego – mówi Stefanicki.

Wśród rozwiązań, które oficer pieszy uznaje za szczególnie ważne dla ruchu pieszego znalazły się m.in. likwidacja barier architektonicznych dla pieszych i zapobieganie powstawaniu nowych, ograniczanie parkowania samochodów w przestrzeni publicznej, zmniejszenie czasu oczekiwania na zielone światło dla pieszych na niektórych skrzyżowaniach, stworzenie nowych przejść oraz tworzenie stref „przyjaznych dla ruchu pieszego”, na których zostanie wyciszony ruch kołowy.

Wszystkie uwagi związane z istniejącymi problemami i niedogodnościami w ruchu pieszym we Wrocławiu można zgłaszać na skrzynkę mailową piesi@um.wroc.pl lub na powstających profilach oficera pieszego na portalach społecznościowych.

Stanowisko kierownika projektu rozwoju przestrzeni publicznej dla ruchu pieszego umiejscowione jest w Biurze Zarządzania Projektami podległym Departamentowi Prezydenta.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)