ŚwiatOfiary epidemii cholery na Haiti grożą ONZ wielomiliardowymi pozwami

Ofiary epidemii cholery na Haiti grożą ONZ wielomiliardowymi pozwami

Ofiary epidemii cholery na Haiti grożą ONZ pozwami opiewającymi na wiele miliardów dolarów, jeśli organizacja w ciągu 60 dni nie przystąpi do rozmów. Haitańczycy oskarżają ONZ o to, że cholerę na Haiti wywołali uczestniczący w jej misji żołnierze z Nepalu.

Ofiary epidemii cholery na Haiti grożą ONZ wielomiliardowymi pozwami
Źródło zdjęć: © AFP | Hector Retamal

Prawnicy krewnych 8000 ofiar śmiertelnych cholery oraz kilkuset tysięcy zarażonych twierdzą, że ONZ łamie prawo, unikając odpowiedzialności za sprowadzenie choroby na Haiti.

Zapowiedzieli, że wytoczą ONZ setki procesów o odszkodowanie, jeśli w ciągu 60 dni organizacja ta nie zgodzi się na wszczęcie negocjacji w tej sprawie. Zamierzają domagać się 100 tys. dolarów dla każdej rodziny, w której ktoś zmarł w wyniku epidemii, oraz 50 tys. dolarów dla każdej osoby zarażonej.

ONZ dotychczas odmawiała wypłaty rekompensat, twierdząc, że nie może być podmiotem w postępowaniu prawnym.

Epidemia cholery wybuchła na Haiti w 2010 roku w pobliżu obozu dla żołnierzy biorących udział w misji stabilizacyjnej ONZ (MINUSTAH). Odkryto, że rury ściekowe w obozie były nieszczelne; podejrzewano również, że nepalscy żołnierze ONZ wylewali odchody do rzeki przepływającej przez tereny, gdzie wybuchła epidemia. Cholera jest jedną z endemicznych chorób występujących w Nepalu.

Specjalizująca się w badaniach nad tą chorobą ekspertka ONZ Danielle Lantagne potwierdziła, że nepalscy żołnierze mogli być źródłem epidemii.

Cholera jest przenoszona przez skażoną wodę i jedzenie. W ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)