Trwa ładowanie...

"Ofiara 15 zł od duszy". Ksiądz wycenił modlitwę

Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie) za modlitwę wypominkową liczy "15 zł od duszy". Taka informacja pojawiła się na druku rozdawanym parafianom. - To cena orientacyjna - mówi WP proboszcz parafii.

Share
"Ofiara 15 zł od duszy". Ksiądz wycenił modlitwęŹródło: Archiwum prywatne
d12cpj1

Cenniki za śluby, chrzty, pogrzeby, komunie czy modlitwy za zmarłych oficjalnie w kościołach nie istnieją - obowiązuje enigmatyczne "co łaska". Nieoficjalnie w parafiach istnieją jednak niepisane "cenniki", z których korzystają parafianie.

W przypadku parafii w Kcyni "nieoficjalna" cena za modlitwę została wydrukowana na blankiecie, który po wypełnieniu składa się w kancelarii parafialnej. I uiszcza opłatę.

Siedem linijek na nazwiska

"Największym darem dla każdego chrześcijanina jest modlitwa za zmarłych. Pragniemy wszystkim zaproponować w naszej parafii całoroczne modlitwy wypominkowe za naszych zmarłych przed wybraną niedzielną mszą świętą” - informuje parafia na druku.

d12cpj1

Poniżej podaje się nazwiska osób, o których duszę ma się pomodlić ksiądz. Miejsca na wymienienie nazwisk jest dużo, bo aż siedem linijek. Na samym dole wydrukowany został dopisek: "Ofiara 15 zł od duszy, Bóg zapłać!”

"Babcia nie widzi problemu"

- Moja babcia jako osoba głęboko wierząca nie widzi żadnego problemu w płaceniu księdzu "15zł od duszy" - mówi nam pan Bartek. Mężczyzna zobaczył u swojej babci kartkę na wypominki. Zdjęcie druczku opublikował w sieci.

- Kcynia jest małą miejscowością, w której twardo zakorzeniona jest wiara i płacenie na tacę - mówi mężczyzna.

Jak dodaje, przez charakter swojej pracy spotykał się z różnymi księżmi z różnych parafii. - Jeszcze do tej pory nie zdarzyło mi się, żeby jakiś ksiądz miał cennik na wymienianki. Jeżeli ktoś chce wpłacić, to niech wpłaca, ale to powinno zależeć od tej osoby, ile to będzie, a nie od księdza. Druga kwestia to to, że skoro ksiądz ma cennik na taką "usługę", to powinien ludziom dawać paragony - komentuje pan Bartek.

d12cpj1

"Cena orientacyjna" = 12 tys. zł miesięcznie

Sam proboszcz parafii nie nazywa informacji na druku cennikiem. - To cena orientacyjna za modlitwę - mówi WP ks. Tomasz Kasprzak, proboszcz parafii w Kcyni. Pytany, ile nazwisk wyczytywanych jest przed jedną mszą, odpowiada: - Różnie, czasami wyczytuję 50 osób. Czasami więcej.

W parafii w każdą niedzielę odbywają się cztery msze. Jeśli na każdej z nich ksiądz wyczytuje 50 nazwisk, to z drobnych "15 złotych od duszy" tworzy się suma 12 tys. zł wpływających z "wymienianek" miesięcznie.

Kanclerz Diecezji w Bydgoszczy, pod którą podlega parafia w Kcyni, nie chciał komentować sprawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12cpj1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12cpj1
d12cpj1
Więcej tematów