Trwa ładowanie...
d3d6a0j
17-06-2005 04:50

Offset za f-16: gigantyczne pieniądze, niewielki zysk

Amerykański offset towarzyszący kontraktowi
na myśliwce F-16 nie dokona rewolucji w polskiej gospodarce.
Przyszedł czas korekty i ciułania offsetowych projektów - pisze
"Rzeczpospolita".

d3d6a0j
d3d6a0j

Wart 6028 milionów dolarów program kompensowania Polsce budżetowych wydatków na zakup 48 samolotów wielozadaniowych jest największy na świecie. Nikt już jednak nie wierzy, że spowoduje przełom technologiczny w gospodarce czy choćby w przemyśle zbrojeniowym.

Mimo widocznych problemów Lockheed Martin jest przekonany, że wypełni swe zobowiązania do 2013 roku. Po dwóch latach od podpisania umowy deklaruje, że ma na koncie wykonane projekty wartości 1,8 mld offsetowych dolarów. Minister gospodarki i pracy po weryfikacji potwierdził realizację zadań wycenionych tylko na 1,3 mld USD. "Rzeczpospolita" dowiedziała się nieoficjalnie, że rządowi eksperci mogą zakwestionować niektóre wyliczenia zawarte w ostatnich wnioskach Lockheeda.

B. minister obrony narodowej, poseł PO Bronisław Komorowski powiedział "Rzeczpospolitej", że rządowi negocjatorzy offsetu byli zbyt ulegli i bezkrytyczni wobec Amerykanów, a potem łatwo zaliczali wykonanie błahych projektów. Rząd akceptował przedsięwzięcia nie dające gwarancji sukcesu, jak projekty dla Radwaru czy PZL Mielec. Największy transfer technologii miał towarzyszyć projektom RUM czy Tetra, ale zostały one przekreślone, bo państwo nie ma pieniędzy na ich wdrożenie. Przyszły rząd musi poprawić te umowy, powiedział Komorowski. (PAP)

d3d6a0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d6a0j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj