Oferty polskich i zagranicznych uczelni w Warszawie
65 polskich i 20 zagranicznych uczelni
prezentuje swoją ofertę podczas Warszawskiego Salonu Maturzystów
Perspektywy 2007. Targi rozpoczęły się na Politechnice
Warszawskiej (PW) i potrwają do soboty. Władze Warszawy
zapowiedziały wsparcie dla stołecznych uczelni oraz promocję
miasta jako atrakcyjnego miejsca dla studiowania dla obcokrajowców.
Osoby odwiedzające targi mogą zapoznać się nie tylko z ofertą uczelni, ale też firm prowadzących kursy językowe. Łącznie na targach zaprezentuje się ok. 100 wystawców.
Wśród imprez towarzyszących są spotkania z egzaminatorami z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE), którzy odpowiadają na pytania związane z przebiegiem przyszłorocznej matury. Rozdawane są też informatory maturalne.
Na maturze w 2008 r. roku przestanie obowiązywać tzw. amnestia maturalna. Zamiast tego uczeń, który oblał jeden egzamin, ale średnio ze wszystkich egzaminów uzyskał ponad 30% punktów, będzie mógł przystąpić do egzaminu poprawkowego w dodatkowym terminie, w sierpniu.
Podczas debaty, która odbyła się w ramach targów, prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz i rektorzy warszawskich uczelni dyskutowali o tym, jak zachęcić do nauki w Warszawie studentów z zagranicy.
Obecnie w stolicy Polski studiuje ok. 3 tys. obcokrajowców. To, zdaniem prezydent miasta, za mało. Jak podkreśliła, w innych stolicach w tej części Europy - w Berlinie, w Pradze, w Budapeszcie - studiuje kilka razy więcej obcokrajowców.
Studenci z zagranicy sprawiają, że mniejsze skutki dla uczelni ma niż demograficzny. Teraz mamy w Warszawie dużo studentów, bo kształci się jeszcze końcówka wyżu demograficznego, ale za kilka lat to się zmieni - tłumaczyła Gronkiewicz-Waltz.
Jak zauważyła, promocja miasta jako ośrodka akademickiego wysokiej klasy ma też znaczenie dla ogólnego wizerunku Warszawy i Polski.
Podobną opinię wyraziła rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Jej zdaniem, wspólne studiowanie z rówieśnikami z innych krajów może też być korzystne dla polskich studentów.
Świat jest bardzo różnorodny i my musimy o tym pamiętać. Młodzież też musi widzieć pluralizm świata. Świat jest wielokulturowy. Bardzo ciekawie jest spotkać kogoś, kto jest wychowany w zupełnie innej kulturze. To bardzo rozwija i uczy innego spojrzenia na świat niż to, które wynosi się z domu, ze swojego lokalnego kręgu. Bardzo wartościowa jest pamięć o korzeniach, ale ważne jest również, aby akceptować inność - tłumaczyła rektor UW.
Według rektora Politechniki Warszawskiej, prof. Włodzimierza Kurnika, Warszawa ma kilka cech, które czynią z niej potencjalnie popularny ośrodek akademicki. Jedną z nich jest koncentracja siedzib najlepszych uczelni wokół atrakcyjnego parku Pola Mokotowskie. Tam swoje budynki mają Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Medyczna i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.
Potencjał jednak nie wystarczy. Potrzebna jest infrastruktura dla studentów, akademiki. Studenci muszą też mieć możliwość uprawiania sportu. A najważniejsze jest chyba to, że w każdym szanującym się ośrodku akademickim kwitnie życie kulturalne. Warszawscy studenci działają na własną rękę, organizują co roku juwenalia, piękną kolorową imprezę. Wsparcie ze strony władz miasta mogłoby pomóc- podkreślił rektor.
Przyciągnięcie studentów z zagranicy to nie jedyny cel, który chcą osiągnąć różne instytucje w Warszawie. W piątek władze stolicy, Politechnika Warszawska i Polski Związek Pracowników Budownictwa rozpoczęły współpracę, mającą na celu lepsze kształcenie pracowników dla budownictwa. Celem współpracy jest m.in. zorganizowanie praktyk w firmach dla uczniów średnich szkół budowlanych i studentów.