Trwa ładowanie...
03-07-2008 18:20

Oferta USA ws. tarczy nie zadowala polskiego rządu

Oferta USA ws. tarczy antyrakietowej nie zadowala polskiego rządu - podała agencja Reutera. Wieczorem premier Donald Tusk będzie rozmawiał telefonicznie z wiceprezydentem USA Dickiem Cheneyem. USA zmieniły ofertę dla Polski w kwestii tarczy antyrakietowej - to wina Fotygi - dowiedział się nieoficjalnie dziennik.pl.

Oferta USA ws. tarczy nie zadowala polskiego rząduŹródło: PAP
d4cf5kf
d4cf5kf

Wysoki urzędnik MSZ miał nieoficjalnie powiedzieć PAP, że "dokument przedstawiony przez stronę amerykańską nie jest do końca tym, czego oczekiwał polski rząd".

Premier Donald Tusk będzie rozmawiał wieczorem z wiceprezydentem Dickiem Cheneyem - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Nieprawda, że negocjacje się zakończyły - podkreśla rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Trwa szczegółowa analiza efektów polsko-amerykańskich negocjacji ws. tarczy antyrakietowej przeprowadzonych przez wiceszefa MSZ Witolda Waszczykowskiego - dodaje.

Stany Zjednoczone zmieniły ofertę dla Polski w kwestii tarczy antyrakietowej - dowiedział się nieoficjalnie dziennik.pl. Według źródeł dziennikarzy, są to propozycje nie do przyjęcia dla strony polskiej. Zmiana stanowiska USA to efekt wizyty Anny Fotygi tuż przed kolejną turą rozmów o tarczy.

d4cf5kf

Amerykanie zaprezentowali zupełnie nowe stanowisko, podnoszące poprzeczkę. Na czym polegają gorsze warunki? Tego na razie nie wiadomo. Według TVN24 może chodzić o mniejsze pieniądze dla Polski za umieszczenie na naszym terytorium elementów systemu tarczy antyrakietowej. W piątek polski rząd ma wydać w tej sprawie oświadczenie - informuje dziennik.pl.

Jak zaznaczył rzecznik MSZ, został osiągnięty "pewien etap negocjacyjny", z którego sprawozdanie jest obecnie "drobiazgowo" analizowane podczas narad z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Kancelarii Premiera oraz MSZ.

Sprawozdanie to przekazał pisemnie ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu wiceszef resortu Witold Waszczykowski, który na początku tygodnia prowadził w Waszyngtonie rozmowy ze stroną amerykańską. Sprawozdanie to - poinformował Paszkowski - otrzymał także premier Donald Tusk.

Decyzje w sprawie dalszego trybu postępowania zostaną podjęte dopiero po analizie - podkreślił rzecznik MSZ.

d4cf5kf

W środę czeska agencja CTK podała, że wiarygodne źródła dyplomatyczne w Pradze i Warszawie poinformowały, że Polska miała uzgodnić z USA traktat w sprawie zainstalowania na polskim terytorium części amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Następnie pojawiły się też sugestie strony amerykańskiej, że wstępne porozumienie zostało już zawarte. Polscy negocjatorzy przedstawili listę żądań i życzeń, m.in. dotyczących modernizacji polskich sił zbrojnych. Spełniliśmy te postulaty. Negocjacje zakończyły się sukcesem - mówił w środę wyższy przedstawiciel departamentu Stanu USA, pragnący zachować anonimowość.

Jedna strona nie może twierdzić, że negocjacje się zakończyły - powiedziała zastrzegająca sobie anonimowość osoba zbliżona do kierownictwa polskiego MSZ.

W opinii rozmówcy, strona amerykańska jest "wytrawnym negocjatorem", więc można było oczekiwać, że w trakcie zaawansowanego etapu negocjacji pojawią się pewne informacje i sygnały stanowiące pewną formę pośredniego nacisku.

d4cf5kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cf5kf
Więcej tematów