PolskaOECD: politykę pieniężną rozluźniać ostrożnie

OECD: politykę pieniężną rozluźniać ostrożnie

Reforma rynku pracy, zmiana systemu podatkowego, dokończenie prywatyzacji wielkich państwowych przedsiębiorstw oraz wprowadzenie strukturalnych reform - to zdaniem przedstawicieli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jedne z najważniejszych wyzwań, które stoją przed polską gospodarką.

OECD przedstawiła w środę raport o sytuacji gospodarczej w naszym kraju, w którym chwali wyniki jakie osiągnęła Polska w drugiej połowie lat 90. Jednocześnie analitycy OECD zalecają ostrożność w rozluźnianiu polityki pieniężnej w naszym kraju.

Zdaniem specjalistów organizacji, obniżając stopy procentowe, trzeba uważać by nie stworzyć zagrożenia dla realizacji średniookresowego celu inflacyjnego (4-procentowa inflacja w 2003 r.). Andrew Dean z OECD stwierdził, że obniżenie stóp jest możliwe, jednak dopiero w drugiej połowie roku.

Komentując te opinie profesor Witold Orłowski z Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych zaznaczył, że stopy procentowe są w Polsce za wysokie i należy je obniżać. Zgadza się też ze specjalistami OECD, że zbyt gwałtowne obniżenie mogłoby spowodować wzrost inflacji.

Główny ekonomista Banku PeKaO SA Dariusz Filar prognozuje, że w tym roku Rada Polityki Pieniężnej jeszcze dwukrotnie obniży stopy procentowe. Latem o 1 punkt procentowy, kiedy spadną ceny żywności i w ślad za tym inflacja oraz drugą, o pół punktu procentowego w listopadzie.

W tym roku Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, łącznie o 2 punkty procentowe. Mimo to, nasze stopy procentowe należą do najwyższych w Europie. (reb)

oecdgospodarkaraport

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)