17-07-2017 (16:13)

Odszkodowania za powikłania po szczepionce? Zaskakujący pomysł PiS

Ministerstwo Zdrowia planuje wypłacanie odszkodowań rodzicom dzieci, u których wystąpią skutki uboczne po poddaniu się obowiązkowemu szczepieniu. Działanie to ma być odpowiedzią na rosnącą liczbę przeciwników szczepień ochronnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odszkodowania za powikłania po szczepionce? Zaskakujący pomysł PiS
(Shutterstock.com)

W resorcie kierowanym przez Konstantego Radziwiłła pojawił się pomysł mający skłonić rodziców obawiających się niepożądanego działania szczepionek przeznaczonych dla ich dzieci. Opiekunowie szczepionych pociech mieliby otrzymać odszkodowanie w wypadku wystąpienia tzw. niepożądanych objawów poszczepiennych (NOP).

Marek Posobkiewicz, główny Inspektor Sanitarny, w swojej wypowiedzi dla gazety „Rzeczpospolita” przekazał, że przypadków, w których występują ciężkie objawy poszczepienne to jedynie kilkoro dzieci na wiele milionów.

Jak podaje Rzeczpospolita projekt prawdopodobnie niedługo będzie konsultowany przez gabinet ministra zdrowia. W ramach tych świadczeń miałby zostać utworzony specjalny fundusz, z którego wypłacane będą odszkodowania. Na razie przedstawiciele ministerstwa zdrowia nie podają szczegółów odnośnie przewidywanej wysokości wypłat.

Autor: Kacper Krysztofik

Polub WP Wiadomości