Trwa ładowanie...

Odszkodowania dla koreańskich niewolnic seksualnych. Zapłaci rząd Japonii

• Koreanki zmuszane do prostytucji podczas japońskiej okupacji będą mogły ubiegać się o odszkodowania
• Żyje 46 spośród 242 takich kobiet
• Mogą się one ubiegać o rekompensatę w wysokości 100 mln wonów (ok. 90 tys. dolarów)
• Odszkodowania będą finansowane przez rząd Japonii

Share
Odszkodowania dla koreańskich niewolnic seksualnych. Zapłaci rząd Japonii
Źródło: AFP, Fot: JUNG YEON-JE
d3yto8c

Koreanki, które podczas II wojny światowej były zmuszane do prostytucji przez japońskie władze okupacyjne, będą mogły ubiegać się o wypłatę odszkodowania ze specjalnego funduszu finansowanego przez rząd Japonii - ogłosiło południowokoreańskie MSZ.

W grudniu ubiegłego roku rząd w Seulu poinformował, że żyje 46 spośród 242 kobiet zmuszanych w latach 1940-1945 do świadczenia usług seksualnych japońskim żołnierzom.

d3yto8c

Żyjącym jeszcze kobietom przysługuje odszkodowanie w wysokości 100 mln wonów (ok. 90 tys. dolarów), a rodzinom zmarłych ofiar - 20 mln wonów (18 tys. dolarów) z funduszu pomocowego, do którego sfinansowania zobowiązały się władze Japonii.

Południowokoreańskie MSZ oświadczyło, że oczekuje, iż władze japońskie zgodnie z obietnicą przekażą wkrótce 1 mld jenów (8,3 mln dolarów) na rzecz funduszu, który został utworzony w lipcu i działa w Seulu.

W grudniu 2015 roku władze Japonii i Korei Południowej zawarły porozumienie w sprawie tzw. kobiet do towarzystwa (ang. comfort women). Na porozumienie składają się przeprosiny premiera Japonii oraz wynoszący 1 mld jenów fundusz dla wykorzystywanych seksualnie kobiet.

Spór o tzw. kobiety do towarzystwa, zmuszane do pracy w domach publicznych w czasie II wojny światowej, od wielu lat pozostawał przyczyną napięć i animozji w relacjach obu krajów, podobnie jak japońska okupacja Korei w latach 1910-1945.

Władze południowokoreańskie ogłosiły w grudniu, że kraj uzna sprawę za ostatecznie załatwioną, jeśli Japonia w pełni wykona swoje zobowiązania.

d3yto8c

Podziel się opinią

Share
d3yto8c
d3yto8c
Więcej tematów