PolskaOdsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie. Zdjęcia

Odsłonięcie pomnika Marii Skłodowskiej-Curie. Zdjęcia

4 czerwca 2014 r. na skraju skarpy warszawskiej przy schodach prowadzących do Multimedialnego Parku Fontann została odsłonięta przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i prezydenta Francji Francois Hollande'a rzeźba Marii Skłodowskiej-Curie.

Rzeźba - dar Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej i francuskiego Narodowego Orderu Zasługi dla mieszkańców Warszawy - jest symbolem przyjaźni polsko-francuskiej. Odsłonięcie pomnika zbiega się z przypadającą w tym roku 80. rocznicą śmierci noblistki (4 lipca 1934 r.).

Umiejscowienie pomnika nie jest przypadkowe. Rzeźba autorstwa Bronisława Krzysztofa stanęła niedaleko ul. Freta, na której urodziła się polska noblistka. Maria Skłodowska bardzo lubiła to miejsce i widok, jaki się z niego rozciąga.

To kolejny pomnik polskiej noblistki w Warszawie. W 1935 roku odsłonięto rzeźbę noblistki przed Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (dawniej Instytut Radowy) przy ul. Wawelskiej.

Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie, a także jedynym uczonym, któremu ją przyznano w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Urodziła się w Warszawie. W stolicy spędziła 19 pierwszych lat swojego życia. W 1891 roku wyjechała do Paryża i podjęła studia na Sorbonie. W 1893 roku uzyskała licencjat nauk fizycznych, a w rok później - matematycznych. W 1895 roku poślubiła francuskiego fizyka - Piotra Curie. Znała pięć języków, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi.

W 2009 roku brytyjski magazyn "New Scientist" uznał Skłodowską-Curie za największą kobietę naukowca wszech czasów. W przeprowadzonej przez pismo ankiecie wzięło udział 800 osobistości z międzynarodowego świata nauki. Skłodowska zdobyła ponad 25 proc. wszystkich głosów.

Obraz
© (fot. PAP)
Obraz
© (fot. PAP)
Obraz
© (fot. PAP)
Obraz
© (fot. PAP)
Źródło artykułu:wawalove.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)