Trwa ładowanie...
d5s643x

Odra znowu problemem w Europie. Coraz więcej zachorowań

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że liczba zachorowań na odrę rośnie w zastraszającym tempie. W Europie w pierwszej połowie tego roku odnotowano ponad 41 tys. przypadków odry wśród dzieci i dorosłych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci
Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci (Shutterstock.com)
d5s643x

W co najmniej 37 przypadkach choroba doprowadziła do zgonu. Dla porównania, w całym 2017 r. WHO zanotowała w regionie europejskim niecałe 24 tys. zachorowań. W 2016 r. zaledwie nieco ponad 5 tys.

– Odnotowujemy dramatyczny wzrost liczby zachorowań – powiedziała Zsuzsanna Jakab, dyrektorka europejskiego oddziału WHO. Jakab wezwała kraje w regionie do podjęcia działań zapobiegawczych. – Dobre zdrowie dla wszystkich zaczyna się od szczepień – oceniła.

Ponad połowę wszystkich tegorocznych przypadków zachorowania na odrę (23 tys.) odnotowano na Ukrainie, gdzie z powodu trwającego konfliktu zbrojnego załamał się system rutynowych szczepień i nadzoru epidemiologicznego. Ale także we Francji, Gruzji, Grecji, Włoszech, Rosji i Serbii zanotowano ponad tysiąc zarażeń – wynika z raportu WHO.

d5s643x

Zobacz także: Armagedon na ulicach Zakopanego i w drodze nad Morskie Oko. Tak źle jeszcze nie było

Odra groźna dla dzieci

Z informacji Instytutu Roberta Kocha wynika, że w pierwszej połowie tego roku w Niemczech odnotowano 387 przypadków zachorowań na odrę. To o wiele mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (prawie 800).

d5s643x

Wirus odry bardzo łatwo się przenosi. Choroba początkowo przypomina grypę, a następnie objawia się charakterystyczną wysypką. Odra osłabia układ odpornościowy. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci do trzeciego roku życia i osób dorosłych.

(dpa/szym)

Przeczytaj też:
Niemcy. Epidemiolodzy zaniepokojeni odporną na antybiotyki gruźlicą
Ekspertka o obowiązkowych szczepieniach: Wszystko albo nic

d5s643x

Podziel się opinią

Share
d5s643x
d5s643x
Więcej tematów