Trwa ładowanie...

Odra – jeden chory zaraża 20 osób. Czy to już epidemia?

Odra jest niezwykle zakaźna chorobą, a liczba zachorowań w Europie wciąż wzrasta. Najbardziej narażone są dzieci.

Odra – jeden chory zaraża 20 osób. Czy to już epidemia?Źródło: iStock.com
d4iksro
d4iksro

Odra – czy to już epidemia?

W Europie liczba zachorowań na od ciągle rożnie. Chociaż na chwilę obecną w Polsce jest stosunkowo niewiele przypadków, nasi sąsiedzi borykają się z poważnym problemem. Niewykluczone, że wirus niedługo rozprzestrzeni się do kraju. Trzeba mieć na uwadze, iż jedna osoba jest w stanie zarosić od do 20 niezaszczepionych osób. Zdaniem lekarzy przyczyną epidemii jest spadek liczby osób zaszczepionych. Na odrę chorują przede wszystkim dzieci.

Odra – liczba chorych wciąż wzrasta

Liczba zachorowań na odrę wciąż wzrasta. W Europie, jedynie w pierwszej połowie 2018 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała ponad 41 tysięcy przypadków. 37 było śmiertelnych. Dla porównania w 2016 roku na odrę zachorowało nieco ponad 5000 osób, a w 2017… już ponad 24 tysiące. Wiadomo, że najwięcej ludzi zachorowało na odrę we Francji, Grecji i Włoszech. Wykryto tam kolejno 2741, 31892 oraz 3343 przypadku. Dla porównania w Polsce było ich jedynie 95.

Lepiej zapobiegać i szczepić się wcześniej

Winą za wzrost zachorowań lekarze zrzucają na spadek szczepień na tę chorobę. Im mniej zaszczepionych, tym więcej przypadków odnotowano w danym kraju. Należy podkreślić, że jedna osoba jest w stanie zarazić 15 do 20 osób, podczas gdy chory na grypę zaraż 1 do 3. Fakt, że epidemia występuje w wielu krajach Europy zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się odry na terenie polski.

Odra – objawy

Wśród objawów odry można wymienić:

d4iksro

- katar oraz kichanie (podobne jak przy przeziębieniu
- czerwona wysypka (na początku utrzymuje się na linii włosów, a następnie rozprzestrzenia na głowę, szyję i resztę ciała
- zapalenie spojówek
- wysoka gorączka
- szarawe plamy w jamie ustnej
- zmęczenie
- utrata apetytu

Odra – powikłania

Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez kaszel i kichanie. Infekcja trwa od 7 do 10 dni, choć u większość ludzi nie wywołuje powikłań, poważne komplikacje czasem się zdarzają. Wśród nich należy wymienić:

- zapalenie mózgu (zakażenie i obrzęk mózgu)
- drgawki gorączkowe
- zapalenie płuc
- zapalenie opon mózgowych
zakażenie wątroby

d4iksro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iksro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj