Odpust Wniebowzięcia Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Suma pontyfikalna, którą celebrował prymas Polski kardynał Józef Glemp, była głównym punktem centralnych uroczystości odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
19.08.2007 | aktual.: 19.08.2007 13:57
Uroczystości maryjne połączone były z dziękczynieniem metropolii krakowskiej za kanonizację św. Szymona z Lipnicy.
W sumie odprawionej przed ołtarzem polowym przy bazylice uczestniczyli między innymi: nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz i metropolita lwowski Marian Jaworski, a także generał Zakonu Braci Mniejszych ojciec Jose Rodriguez Carballo. Msza św. zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
Biskup tarnowski Wiktor Skworc powiedział w homilii, nawiązując do postaci św. Szymona z Lipnicy, że stając się świętym przypomniał on nam o powołaniu do świętości, która realizuje się w codziennej wierności. Wskazał również drogę realizacji, którą jest bezinteresowne praktykowanie matczynej służby - mówił bp Skworc.
Hierarcha wyraził pragnienie, by Duch Święty przez wstawiennictwo Maryi Wniebowziętej pomógł ludziom odrzucać pokusy rezygnacji czy małoduszności. By Duch Święty rozpalił w nas płomień miłości, którą Chrystus przyniósł na ziemię - apelował.
Św. Szymon z Lipnicy żył w XV wieku. Był członkiem zakonu bernardynów. Podczas epidemii cholery, która nawiedziła wówczas Kraków, niestrudzenie opiekował się chorymi, zaraził się chorobą i zmarł. W czerwcu 2007 roku zakonnik został kanonizowany przez Benedykta XVI.
Przed mszą św. dróżkami kalwaryjskimi przeszła procesja Matki Bożej Wniebowziętej. Pątnicy przenieśli w niej figurę Marii z kościoła Grobu Matki Bożej przed bazylikę w Kalwarii Zebrzydowskiej. W procesji wzięły udział liczne orkiestry dęte i asysty wiernych, z których znaczna część ubrana była w stroje ludowe. Na ich czele podążały dziewczęta z bukietami kwiatów zwane "królowymi asyst".
W procesji tradycyjnie szli mieszkańcy Cieszyna. Ich asysta cieszy się specjalnymi względami z uwagi na sięgającą 1740 roku historię pielgrzymowania do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzięki nim pątnicy znad granicznej rzeki Olzy mogą nieść trumnę z figurą Matki Bożej.
Wieczorem w sanktuarium oprawione zostaną nieszpory, a na placu Rajskim przed bazyliką odbędzie się procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.
Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny trwały w Kalwarii Zebrzydowskiej od wtorku. Zasadniczą część zainaugurowała w piątek procesja Zaśnięcia Matki Bożej. Sobota była dniem młodzieży.
Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowane są od początku istnienia klasztoru.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Ufundowała go na początku XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.