Trwa ładowanie...
d49ke48
Odnaleziono wrak hitlerowskiego statku Rio de Janeiro, zatopionego przez legendarny ORP Orzeł

Odnaleziono wrak hitlerowskiego statku Rio de Janeiro, zatopionego przez legendarny ORP Orzeł

Płetwonurkowie przeszukujący dno cieśniny Skagerrak, leżącej między Danią a Norwegią i Szwecją, znaleźli niemiecki frachtowiec Rio de Janeiro. Statek, na pokładzie którego było 300 hitlerowców, został zatopiony 8 kwietnia 1940 roku przez polski okręt podwodny ORP Orzeł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d49ke48

Norwegowie od kilku lat szukali wraku Rio de Janeiro. W poszukiwania zaangażowała się nawet norweska marynarka wojenna, ale szczątki znaleźli nurkujący miłośnicy historii. Długi na ponad 120 metrów wrak spoczywa na głębokości ok. 140 metrów w okolicach norweskiego Lillesand.

Przed II wojną światową statek kursował na trasie Hamburg-Ameryka Południowa, a po jej wybuchu został zarekwirowany przez Wehrmacht i przystosowany do transportowania wojska. Podróż do Skandynawii była pierwszym rejsem frachtowca dla armii. W kwietniu 1940 roku płynęło nim ponad 300 hitlerowców. Mieli wziąć udział w inwazji na Norwegię. W ładowniach były też pojazdy, armaty, amunicja i paliwo.

d49ke48

Rio de Janeiro wyruszył szóstego kwietnia ze Szczecina. Trzy dni później wczesnym rankiem miał ich wysadzić w norweskim mieście Bergen. Ósmego kwietnia został jednak dostrzeżony przez załogę ORP Orzeł w pobliżu norweskiego miasta Lillesand.

Kapitan ORP Orzeł Jan Grudziński wezwał statek do zatrzymania się i poddania kontroli zgodnie z przepisami międzynarodowymi. Niemcy nie odpowiedzieli i próbowali uciekać. Udało się zmusić ich do zatrzymania dopiero po ostrzelaniu z karabinów maszynowych.

Ponieważ statek zaczął wzywać pomocy przez radio i jednocześnie zwlekał z poddaniem się kontroli, kapitan Grudziński podjął decyzję o storpedowaniu i zatopieniu go.

Był to największy sukces bojowy polskiego okrętu, któremu udało się zdemaskować utrzymywaną w tajemnicy niemiecką inwazję na Norwegię.

Tymczasem ORP Orzeł wraz z całą załogą sam zatonął niedługo później. Do tej pory trwają jego poszukiwania.

d49ke48

Podziel się opinią

Share
d49ke48
d49ke48
Więcej tematów