Trwa ładowanie...
10-06-2010 09:15

Odnaleziono rzeźbę zaprojektowaną przez więźnia Auschwitz

W Oświęcimiu odnaleziono drewnianą figurkę góralki zaprojektowaną przez wybitnego polskiego sportowca przedwojennego, więźnia Auschwitz Bronisława Czecha - wynika z ustaleń oświęcimskiego miłośnika historii Marka Księżarczyka i historyków Muzeum Auschwitz-Birkenau. Historyk z muzeum Adam Cyra powiedział, że Czech najprawdopodobniej wykonał ją własnoręcznie.

Odnaleziono rzeźbę zaprojektowaną przez więźnia AuschwitzŹródło: AFP
d4ic3qz
d4ic3qz

Figurka znajdowała się się w domu, w którym - po wysiedleniu podczas wojny mieszkańców - zamieszkał SS-Brigadefuehrer, profesor Carl Clauberg, niemiecki ginekolog, który przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty lekarskie w KL Auschwitz.

Niedawno znajomy Marka Księżarka przekazał mu rzeźbę. Ten powiadomił o znalezisku muzealników. - Księżarczyk i muzealnicy ustalili, że odnaleziona figurka góralki została wykonana według projektu słynnego narciarza i olimpijczyka wyjątkowo uzdolnionego plastycznie. Jej wykonawcą zapewne jest również Bronisław Czech - powiedział Cyra.

Potwierdza to bowiem fakt, że jeden z obozowych szkiców Czecha, przechowywanych w Muzeum, przedstawia młodą góralkę, bardzo podobną do tej z rzeźby odnalezionej przez Marka Księżarczyka. Dziewczyna w góralskim stroju trzyma w lewej ręce dzban, a w prawej naręcze kwiatów.

Bronisław Czech urodził się 25 sierpnia w 1908 roku w Zakopanem. W 1933 roku wstąpił do Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wielokrotnie uczestniczył w narciarskich mistrzostwach świata i Europy. Uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1928, 1932 i 1936 roku. Był 16-krotnym mistrzem Polski.

d4ic3qz

Podczas wojny został aresztowany za działalność w konspiracji. W pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych trafił 14 czerwca 1940 roku do KL Auschwitz. Oznaczono go numerem 349. Miał ogromny talent rzeźbiarski. Początkowo wyrabiał obozowe drewniaki i łyżki. Później rzeźbił między innymi: talerze, kubki, pudełka, tace i podstawki pod kałamarze w zakopiańskim stylu. Zmarł w obozie 5 czerwca 1944 roku. Obecnie jego imię nosi Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Wśród obozowych prac Bronisława Czecha, przechowywanych w zbiorach Muzeum Auschwitz-Birkenau, znajduje się kilkadziesiąt obozowych rysunków i szkiców, obrazów olejnych i na szkle, artystycznych przedmiotów użytkowych, jak również zdobionych rysunkami obozowych listów. Szkice, które wcześniej wykonywał, później były przez niego w obozie malowane na szkle.

d4ic3qz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ic3qz
Więcej tematów