Trwa ładowanie...
historia
06-02-2015 16:25

Odnaleziono pozostałości fenickiego statku sprzed 2700 lat

Na pozostałości statku, który zatonął około 2700 lat temu natrafili nurkowie niedaleko należącej do Malty wyspy Gozo. To jedno z najstarszych takich znalezisk związanych z Fenicjanami.

Odnaleziono pozostałości fenickiego statku sprzed 2700 latŹródło: Replika fenickiego statku w Syrii, fot: AFP/Louai Beshara
d5tb1at
d5tb1at

O odkryciu poinformował Timothy Gambin z University of Malta. Jak dotąd znaleziono 20 żaren i 50 amfor pochodzących z około 700 r. p.n.e. Naukowcy mają jednak nadzieję, że w piaszczystym dnie kryje się więcej pozostałości statku i ładunku.

Dokładna lokalizacja wraku jest na razie tajemnicą. Wiadomo jedynie, że leży on 1,5 km od wyspy Gozo. Pozwala to przypuszczać, że najpewniej płynął na trasie Malta-Sycylia.

Fenicjanie byli nadmorskim ludem żyjącym na terenie dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Żyli w niezależnych miastach-państwach, które jednak czasami musiały uznawać zwierzchność, któregoś z bliskowschodnich imperiów.

Około 1000 r. p.n.e. zaczęli zasiedlać wybrzeża Morza Śródziemnego w poszukiwaniu surowców i rynków zbytu. Początkiem tej ekspansji była kolonia Kition na bogatym w miedź pobliskim Cyprze, ale później Fenicjanie stali się bardzo aktywni w zachodniej części Morza Śródziemnego.

d5tb1at

W 814 r. p.n.e. założyli niedaleko dzisiejszego Tunisu Kartaginę, która na wiele stuleci stała się kluczowym miastem nad Morzem Śródziemnym i najważniejszym handlowym ośrodkiem w regionie. Jej potęga upadła dopiero na skutek klęski w wojnach z Rzymem w III-II w. p.n.e.

Do Fenicjan należała także Malta, zachodni kraniec Sycylii (reszta wyspy była pod kontrolą rywalizujących z Fenicjanami kolonistów greckich) i Sardynia.

Około 680 r. p.n.e., a więc w czasach, z których pochodzi znaleziony wrak, Fenicjanie dotarli na Baleary, a następnie zaczęli zasiedlać wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego, Algierii i Maroka, by w końcu sięgnąć swoimi koloniami poza Cieśninę Gibraltarską. Często można też spotkać informacje, że opłynęli Afrykę oraz dotarli do Brazylii i Brytanii, ale brak nam twardych dowodów potwierdzających te osiągnięcia.

Wojciech Pastuszka, Archeowiesci.pl

d5tb1at
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tb1at
Więcej tematów