HistoriaOdnaleziono pozostałości fenickiego statku sprzed 2700 lat

Odnaleziono pozostałości fenickiego statku sprzed 2700 lat

Na pozostałości statku, który zatonął około 2700 lat temu natrafili nurkowie niedaleko należącej do Malty wyspy Gozo. To jedno z najstarszych takich znalezisk związanych z Fenicjanami.

Odnaleziono pozostałości fenickiego statku sprzed 2700 lat
Źródło zdjęć: © Replika fenickiego statku w Syrii | AFP/Louai Beshara

O odkryciu poinformował Timothy Gambin z University of Malta. Jak dotąd znaleziono 20 żaren i 50 amfor pochodzących z około 700 r. p.n.e. Naukowcy mają jednak nadzieję, że w piaszczystym dnie kryje się więcej pozostałości statku i ładunku.

Dokładna lokalizacja wraku jest na razie tajemnicą. Wiadomo jedynie, że leży on 1,5 km od wyspy Gozo. Pozwala to przypuszczać, że najpewniej płynął na trasie Malta-Sycylia.

Fenicjanie byli nadmorskim ludem żyjącym na terenie dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Żyli w niezależnych miastach-państwach, które jednak czasami musiały uznawać zwierzchność, któregoś z bliskowschodnich imperiów.

Około 1000 r. p.n.e. zaczęli zasiedlać wybrzeża Morza Śródziemnego w poszukiwaniu surowców i rynków zbytu. Początkiem tej ekspansji była kolonia Kition na bogatym w miedź pobliskim Cyprze, ale później Fenicjanie stali się bardzo aktywni w zachodniej części Morza Śródziemnego.

W 814 r. p.n.e. założyli niedaleko dzisiejszego Tunisu Kartaginę, która na wiele stuleci stała się kluczowym miastem nad Morzem Śródziemnym i najważniejszym handlowym ośrodkiem w regionie. Jej potęga upadła dopiero na skutek klęski w wojnach z Rzymem w III-II w. p.n.e.

Do Fenicjan należała także Malta, zachodni kraniec Sycylii (reszta wyspy była pod kontrolą rywalizujących z Fenicjanami kolonistów greckich) i Sardynia.

Około 680 r. p.n.e., a więc w czasach, z których pochodzi znaleziony wrak, Fenicjanie dotarli na Baleary, a następnie zaczęli zasiedlać wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego, Algierii i Maroka, by w końcu sięgnąć swoimi koloniami poza Cieśninę Gibraltarską. Często można też spotkać informacje, że opłynęli Afrykę oraz dotarli do Brazylii i Brytanii, ale brak nam twardych dowodów potwierdzających te osiągnięcia.

Wojciech Pastuszka, Archeowiesci.pl

historiawrakmalta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)