Odkurzacz wymiata dysk

14.12.2005 11:31, aktual.: 14.12.2005 16:30

Każdy internauta po jakimś czasie dochodzi do wniosku, że jego komputer został zaśmiecony przez pozostałości odwiedzonych stron, oglądanych obrazków, animacji, itp. Oprócz zajmowania przestrzeni dyskowej może się okazać, że pliki te są zagrożeniem dla bezpieczeństwa systemu Windows. Można oczywiście próbować usuwać je ręcznie, jednak lepiej skorzystać ze specjalnego narzędzia. Niedawno ukazała się poprawiona edycja polskiego programu Odkurzacz, który cieszy się ogromną popularnością wśród naszych czytelników - jest skuteczny, bezpłatny i bardzo łatwy w użyciu.

Odkurzacz 10.0 to aplikacja, która powinna znaleźć się na komputerze domowym, na którym użytkownicy intensywnie korzystają z łącza internetowego lub często instalują i usuwają programy demonstracyjne i darmowe pobrane z Sieci. W pracy również od czasu do czasu przydałoby się pozamiatać pozostałości po źle zapisanych dokumentach, stare pliki internetowe oraz wiele innych śmieci pozostałych po zwykłej pracy z komputerem. Program potrafi odnaleźć ponad 650 rodzajów niepotrzebnych danych ( plików tymczasowych ), które niekoniecznie znajdują się w katalogach temp. W ich skład wchodzą m.in. wpisy dzienników ( logi ), pliki wersji językowych instalujących się razem z programami - nie potrzebne są chyba nikomu tłumaczenia japońskie, węgierskie, chińskie, itd. Zaletą narzędzia jest możliwość usunięcia pozostałości po odinstalowanych programach, które prawie w każdym przypadku nie są usuwane całkowicie z poziomu Panelu Sterowania.

Zaczynamy pracę

Obraz
© Główne okno programu w czasie skanowania

Po zainstalowaniu programu w Menu Start tworzony jest katalog z modułami odkurzacza. Całość składa się z głównej aplikacji, Monitora Czystości Dysku, Monitora Instalacji Oprogramowania, Monitora Porzuconych Folderów, Force Delete oraz RealTime LatestViruses. Główny program jest odpowiedzialny za skanowanie, a reszta pełni funkcje uzupełniające.

Obraz
© Szczegółowe informacje na temat wykrytych plików

Interfejs programu jest bardzo czytelny i przyjazny w obsłudze. Podczas pierwszego uruchomienia pojawia się okno z poradami - np. przed globalnym skanowaniem warto skorzystać z opcji szybkiego oczyszczania dysku lub informacje na temat komunikatów systemowych, które należy ignorować po usunięciu niektórych plików. Kiedy mniej doświadczony użytkownik zobaczy niestandardową informację systemową o konieczności skopiowania ważnych danych do pliku DLL, to może wpaść w panikę. Autorzy programu zapewniają, że żadna z niezbędnych informacji nie zostanie usunięta.

Okno główne podzielone jest na dwie części - po lewej stronie są wyświetlane dyski, napędy i katalogi oraz raport ze skanowania - znalezione pliki, rozmiar, ignorowane, usunięte itd. Po prawej na początku widać czarną plamę, na której pojawiają się znalezione pliki wytypowane do usunięcia przez program wraz ze ścieżką. Użytkownik ma możliwość podglądu każdego obiektu w osobnym oknie. To naprawdę potężne narzędzie - wyświetla nazwę, typ, rozmiar, lokalizację, sygnatury, datę modyfikacji, atrybuty, poziom ryzyka określony przez program, jaką decyzję należy podjąć w tym konkretnym przypadku oraz "spotykalność" tego typu plików w systemie. Z tego poziomu można dodać plik lub cały filtr do listy ignorowanej, aby w przyszłości program pomijał podobne zasoby. Jeżeli tego mało, to na dole istnieje pełny opis np. "Plik podmieniający język programu na mało przydatny Chiński w programie do pobierania torrentów BitComet." Po kliknięciu wyszukiwarki Google użytkownik ma do dyspozycji informacje z całej Sieci.

Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie analizować i pojedynczo usuwać poszczególne pliki może skorzystać z wygodnego przycisku u góry ekranu, który automatycznie załatwi sprawę. Przed taką operacją aplikacja tworzy automatycznie kopię bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia problemów.

Tryby niekoniecznie zębate

Obraz
© Wybór trybu pracy

Wybór trybu pracy programu określa w jakim stopniu będą wykorzystywane wbudowane filtry. Domyślnie są ustawione trzy rodzaje ustawień

- Bezpieczny, polecany dla początkujących użytkowników, który nie powoduje problemów ze stabilnością systemu operacyjnego. W tym trybie dostępnych jest około trzystu filtrów.
- Pośredni, oferuje aż 496 filtrów, ale wzrasta niebezpieczeństwo niestabilności.
- Zaawansowany, obejmuje bardzo dokładne wyszukiwanie.

Każdy z trybów ma opcję Express, której zaznaczenie powoduje wyszukiwanie jedynie plików powtarzających się i tych które często występują. Użytkownik ma, oprócz domyślnych ustawień, możliwość samodzielnego skonfigurowania wyszukiwania plików - samodzielnie dodaje filtry do listy. Oprócz tego dostępne są poszukiwania folderów stworzonych przez programy szpiegowskie, trojany lub treści o charakterze pornograficznym.

Filtry

Obraz
© Dokładne zapoznanie się z filtrami nie jest konieczne, ale ułatwia pracę

W wolnej chwili warto zapoznać się z opisami filtrów lub ikonami symbolizującymi poszczególne pliki - wtedy dużo łatwiej jest zapanować nad raportem i wynikami skanowania. Każde rozszerzenie pliku np. *.ebf posiada znak graficzny, które od razu informuje na temat rodzaju danych ( legenda dostępna jest u dołu ekranu ) - pliki tymczasowe, internetowe przeglądarek, kopie zapasowe zmian w rejestrze, raporty, logi, dzienniki zdarzeń, podejrzane, kopia zapasowa, itp. Przydatną funkcją jest możliwość wyszukiwania typu plików

Kopia zapasowa

Obraz
© Kopia zapasowa uchroni przed niespodziankami

Ikona z kołem ratunkowym odpowiada za odzyskiwanie danych usuniętych przez program. W trakcie oczyszczania dysku można niechcąco usunąć ważne dane lub składniki systemu. Nie należy się przejmować, ponieważ przywrócenie wszystkich plików jest banalne. Wystarczy wybrać plik kopii zapasowej i przywrócić wszystkie elementy. Jeżeli wiadomo jakiego pliku brakuje, można skorzystać z opcji zaawansowanej i przywrócić jedynie wybrane dane. Przy każdym skanowaniu tworzona jest kopia bezpieczeństwa. Warto zachować kilka ostatnich plików, aby przetestować w praktyce stabilność systemu po porządkach.

Lista wykluczeń

Obraz
© Lista bezpiecznych plików

Ten element odpowiada za pomijanie wybranych filtrów i plików podczas skanowania. Po jakimś czasie użytkownik na pewno zauważy, że brak niektórych danych na dysku powoduje problemy z uruchamianiem niektórych aplikacji czy występowaniem błędów. Aby zapobiec ręcznym poprawkom po każdym skanowaniu, warto dodać plik lub filtr do "białej listy", aby nie był uwzględniany w trakcie sprawdzania. Oczywiście taka sytuacja będzie miała raczej miejsce w przypadku zaawansowanego szukania.

Moduły dodatkowe

- Monitor Czystości Dysku - informuje użytkownika w jakim stopniu dysk jest zaśmiecony i czy wymaga skanowania; działa on dużo szybciej niż sam Odkurzacz i nie wymaga takiego obciążenia procesora;

- Monitor Instalacji Oprogramowania, jest to dodatkowe zabezpieczenie przed pozostałościami po aplikacjach. W trakcie instalacji programu zapisywana jest bazie pełna lista nowych plików, które należy usunąć.

- Monitor Porzuconych Folderów usuwa pozostawione przez instalator katalogi i pliki konfiguracyjne.

- Force Delete umożlwia usunięcie "opornych" plików z dysku.

- RealTime LatestViruses - aktualizuje informacje na temat wirusów, trojanów i szpiegów na podstawie strony Kaspersky Lab.

Lista zmian w najnowszej wersji dostępna jest tutaj - http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/9096/odkurzacz.10.0.12.05.650.pro.html. Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta - http://www.przystanek.thc.net.pl/odkurzacz/.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także