Odkryto jezioro na Marsie. To dowód na obecność trwałego zasobu wody
Odkryte przez naukowców jezioro znajduje pod pokrywą lodową Czerwonej Planety i ma ok. 20 km średnicy oraz co najmniej metr głębokości. Naukowcy podkreślają jednak, że obecność płynnej wody nie musi oznaczać, że na Marsie istnieją żywe organizmy.
Na ślady wody na Marsie natknęły się już sonda Mars Reconnaissance Orbiter czy łazik Curiosity, jednak obserwacje, których dokonano za pomocą instrumentu radarowego Marsis, jako pierwsze potwierdzają obecność trwałego zasobu wody na tej planecie.
- Odkryte na Marsie jezioro należy zakwalifikować jako zbiornik wodny. Nie jest to woda rozpuszczalna wypełniająca przestrzeń między skałą i lodem, tak jak dzieje się to w niektórych lodowcach na Ziemi - podkreśla prof. Roberto Orosei z Włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki.
Obecność tak dużych akwenów na Marsie wcale nie musi jednak oznaczać, że na jego powierzchni występują żywe organizmy. Jak twierdzi dr Claire Cousins z Uniwersytetu St Andrews w Wielkiej Brytanii, odkrycie wcale nie przybliżyło badaczy do odnalezienia życia na Czerwonej Planecie. Naukowiec podkreśla również, że woda na Marsie jest prawdopodobnie bardzo zasolona.
- Jest prawdopodobne, że woda może być bardzo zimną, stężoną solanką, która byłaby trudnym środowiskiem do życia - tłumaczy.
Według badaczy, życie może istnieć w głębi planety, gdzie warunki bytowe mogą być nieco bardziej korzystne niż na jej powierzchni.
Źródło: BBC
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl