Odkrycie naukowców. W wodzie pitnej wykryto coś niepokojącego

Naukowcy z USA i Szwajcarii odkryli nowy związek chemiczny w wodzie pitnej, powstający z rozkładu chloraminy - informuje "Science".

Odkrycie naukowców. Nowy związek chemiczny w wodzie pitnej
Odkrycie naukowców. Nowy związek chemiczny w wodzie pitnej
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. JUS

Chloramina jest powszechnie stosowana do dezynfekcji wody, chroniąc przed chorobami jak cholera czy dur brzuszny. W USA ponad 113 mln osób spożywa wodę uzdatnianą w ten sposób. W Europie substancja ta jest stosowana na znacznie mniejszą skalę, ale także spotykana.

Zespół z University of Arkansas i ETH Zurich odkrył anion chloronitramidu (Cl–N–NO2-), końcowy produkt rozkładu chloraminy. Choć jego toksyczność nie jest jeszcze znana, podobieństwo do innych toksycznych substancji budzi obawy. Badania nad tym związkiem trwają od dekady.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy szczerze o polityce UE. Białystok podzielony ws. migrantów

Badacze od dekad podejrzewali, że podobny związek istnieje, lecz dotychczas nie byli w udowodnić tego doświadczalnie.

Grupa prof. Juliana Faireya podkreśla, że odkrycie anionu chloronitramidu to ważny krok w zrozumieniu mechanizmów powstawania toksycznych związków w wodzie. - To bardzo stabilny związek o niskiej masie cząsteczkowej. Niezwykle trudno było go znaleźć, a najbardziej skomplikowane okazało się udowodnienie, że ma strukturę, którą sugerowaliśmy - powiedział naukowiec.

Potencjalne zagrożenia

Wykrycie, że Cl–N–NO2- faktycznie jest obecny w wodzie pitnej, rodzi - zdaniem naukowców - pytania o potencjalne zagrożenia zdrowotne z nim związane.

- Dobrze wiadomo, że dezynfekcja wody pitnej może prowadzić do powstawania toksycznych produktów ubocznych, które mają przewlekły wpływ na zdrowie, np. zwiększając ryzyko nowotworów po wielu dekadach spożywania takiej wody. Jednak nie zidentyfikowaliśmy dotychczas substancji odpowiedzialnych za tę toksyczność. Od lat naszym celem jest ich określenie i opisanie mechanizmów, na drodze których powstają - zaznaczył prof. Fairey.

Nawet jeśli związek okaże się nietoksyczny, badania pomogą lepiej zrozumieć powstawanie podobnych związków w wodzie. To kluczowe dla kontroli i minimalizacji ryzyka zdrowotnego związanego z dezynfekcją wody.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (44)