ŚwiatOdkrycie kolejnych kolosalnych posągów w Luksorze

Odkrycie kolejnych kolosalnych posągów w Luksorze

Archeolodzy poinformowali o odkryciu w Luksorze w Egipcie fragmentów dwóch kolejnych wielkich posągów przedstawiających faraona Amenhotepa III - donosi serwis internetowy Sydney Morning Herald za agencją AFP.

Odkrycie kolejnych kolosalnych posągów w Luksorze
Źródło zdjęć: © AFP | Khaled Desouki

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na zachodnim brzegu Nilu w Luksorze, na terenie dawnej świątyni grobowej Amenhotepa III, władcy Egiptu panującego w latach ok. 1388-1351 p.n.e.

Po świątyni Amenhotepa III pozostały tylko Kolosy Memnona - dwa posągi wykonane z bloków kwarcytu, przedstawiające siedzącą na tronie postać faraona, których wysokość wynosi 15,6 metra, a wraz z postumentem 17,9 metra.

Jak poinformowała archeolog dr Hourig Sourouzian, kierująca zespołem naukowców prowadzących prace badawcze na stanowisku, dotychczas świat znał dwa Kolosy Memnona, od teraz będzie wiedział o czterech kolosalnych posągach Amenhotepa III.

Odkrywane przez naukowców podczas ostatnich prac badawczych fragmenty posągów zostały oczyszczone i zakonserwowane.

Archeologom udało się częściowo zrekonstruować dwa kolejne olbrzymie posągi, z których jeden przedstawia postać Amenhotepa III siedzącego na tronie, a drugi stojącą postać władcy.

Nowy posąg z tronem waży 250 ton, jego wysokość wynosi 11,5 metra, a postument ma wymiary 1,5 metra wysokości i 3,6 metra szerokości. Według naukowców, wraz z zaginioną podwójną koroną władcy posąg miałby 13,5 metra wysokości, a jego waga wynosiłaby 450 ton.

Obok prawej nogi siedzącego faraona stoi mniejszy posąg przedstawiający jego królewską małżonkę Teje w długiej obcisłej sukni oraz z dużą peruką na głowie, zaś przy lewej nodze znajduje się miejsce na zaginiony posąg Mutemui - jednej z żon faraona Totmesa IV i matki Amenhotepa III.

Drugi z posągów, przedstawiający stojącą postać Amenhotepa III, został odkryty w rejonie dawnej północnej bramy świątyni i tam ustawiono odrestaurowane fragmenty jego dolnej części.

Dr H. Sourouzian kieruje zespołem naukowców zaangażowanych w Projekt Konserwacji Świątyni Amenhotepa III, realizowany od kilku lat w Luksorze.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)