"Odeszła jedna z najbardziej pracowitych senatorów"
W kościele farnym Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Ciechanowie rozpoczęły się rano uroczystości pogrzebowe senator PiS Janiny Fetlińskiej, jednej z 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
- Janina Fetlińska wychodziła poza klasyczny typ polityka, była społecznikiem, osobą wrażliwą na problemy innych ludzi - powiedział marszałek senatu Bogdan Borusewicz podczas uroczystości pogrzebowych senator PiS.
- Pani Janina Fetlińska była jednym z najbardziej aktywnych i pracowitych senatorów. Miała wiele pomysłów, które chciała realizować. Przychodziła z nimi do mnie, często rozmawialiśmy - powiedział we wspomnieniu o zmarłej marszałek Borusewicz. Podkreślił, iż senator Fetlińska, z wykształcenia pielęgniarka, zawsze pamiętała o najbardziej potrzebujących.
Po mszy świętej, której przewodniczy biskup płocki Piotr Libera, kondukt żałobny przejdzie ulicami miasta na miejsce ostatniego spoczynku senator Fetlińskiej na Cmentarzu Komunalnym.
W uroczystościach pogrzebowych w kościele i przed świątynią uczestniczą rzesze mieszkańców Ciechanowa i przyjezdnych z całej Polski. Obecny jest marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, parlamentarzyści, przedstawiciele nauki, samorządu oraz środowiska pielęgniarskiego.
Decyzją marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego, pełniącego obowiązki prezydenta, senator Fetlińska za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu odznaczona została pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Trumna senator Felińskiej okryta jest biało-czerwoną flagą. Obok zaciągnęli warty żołnierze i pielęgniarki. Pogrzeb odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Janina Fetlińska urodziła się w 1952 r. w Tuligłowach (Podkarpackie). Po studiach na wydziale pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie przeprowadziła się do Ciechanowa, gdzie kierowała ośrodkiem doskonalenia kadr medycznych w szpitalu wojewódzkim. Obroniła pracę doktorską - był to pierwszy doktorat pielęgniarki w dziedzinie nauk medycznych w Polsce. Napisała także pracę habilitacyjną w Zakładzie Historii Nauki PAN, której nie zdążyła już obronić.
Fetlińska była członkiem towarzystw naukowych i społecznych, m.in. Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Tworzyła i była pierwszym prezesem Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych Rodzinnych w Polsce. Zasiadała w Senacie VI i VII kadencji z okręgu płocko-ciechanowskiego. Wcześniej była radną powiatu ciechanowskiego. Pozostawiła męża i syna.