Oddają odznaczenia w geście solidarności z Michnikiem
Artyści z poznańskiego Teatru Ósmego Dnia postanowili zwrócić prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu odznaczenia przyznane im z okazji 30-lecia Studenckiego Komitetu Solidarności w grudniu zeszłego roku.
07.03.2008 | aktual.: 09.03.2008 19:30
Informację podaną przez "Gazetę Wyborczą" potwierdziła Ewa Wójciak. Jak tłumaczą aktorzy Teatru Ósmego Dnia, jest to gest solidarności z Adamem Michnikiem, nie zaproszonym na uroczystości rocznicowe Marca 68.
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył w czwartek uczestników Marca '68 oraz osoby zasłużone dla przemian demokratycznych w Polsce. Wśród odznaczonych nie było Adama Michnika, jednego z głównych uczestników wydarzeń marcowych.
Artyści z poznańskiego teatru - Ewa Wójciak, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki i Adam Borowski - postanowili zwrócić prezydentowi Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski przyznane im z okazji 30-lecia Studenckiego Komitetu Solidarności.
To jest bezpośrednio spowodowane tym wczorajszym spotkaniem, w którym Adam nie uczestniczył ani jako gość, ani - to jest jedyna rola, w jakiej go sobie wyobrażam - jako odznaczony. To był impuls, bo od jakiegoś czasu mamy wrażenie, że Michnik jest postponowany i świadomie jego rola w budowaniu nowej Polski jest marginalizowana - powiedziała Ewa Wójciak.
Jak stwierdziła, jako osoby należące do pokolenia, które oglądało i uczestniczyło w tworzeniu się historii, członkowie Teatru wiedzą, jak wiele należy zawdzięczać Adamowi Michnikowi, Jackowi Kuroniowi i jego przyjaciołom z KOR.
Powtarza się dziś mechanizm podmieniania faktów w historii. Jak w ministerstwie prawdy u Orwella poprawia się stare gazety - wydziera się fotografie jednych, a wkleja zdjęcia innych osób oceniła.
Teatr Ósmego Dnia powstał jako teatr studencki w 1964 r. w Poznaniu. Jego pierwszym kierownikiem literackim był Stanisław Barańczak. Długoletnim liderem zespołu był Lech Raczak. Najważniejsze spektakle zespołu to m.in. "Przecena dla wszystkich", "Piołun", "Ziemia niczyja" oraz widowiska plenerowe "Sabat" i "Arka".
Zespół występował zarówno w małych salach klubowych i kościołach, jak i w otwartych przestrzeniach miejskich. Trzon dzisiejszego zespołu tworzą aktorzy działający w nim od około 30 lat. Aktorzy są autorami większości tekstów spektakli.
Członkowie teatru brali udział w działaniach niezależnej kultury i opozycji demokratycznej, za co byli wielokrotnie szykanowani. Wielu z nich, zmuszonych do emigracji, powróciło do Polski po 1989 roku.