SpołeczeństwoOdbudowa symbolu pojednania

Odbudowa symbolu pojednania

Ewangelicko-Luterański Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) jest nie tylko symbolem Drezna, lecz także wymownym ostrzeżeniem przed destrukcją wojny. Kościół został wzniesiony w latach 1726-1743.

Charakterystyczna piaskowa kopuła w kształcie dzwonu przez ponad 200 lat górowała nad miastem, z którym odtąd była zawsze kojarzona. 13 lutego 1945 roku wszystko się zmieniło. Po nalotach alianckich kościół został zniszczony. Z symbolu miasta pozostały ruiny. Po 50 latach kościół został jednak odbudowany i stał się nie tylko symbolem pokoju i pojednania, zjednoczenia narodu niemieckiego, lecz także ekumenizmu.

Odbudowa kościoła odbywała się pod hasłem „Budować mosty – żyć w pojednaniu”. Pieniądze pochodziły w znacznej mierze z USA i Wielkiej Brytanii. Złoty krzyż na kopule kościoła został ufundowany przez brytyjskie stowarzyszenie. Pieniądze na odbudowę zbierano w Niemczech i na całym świecie. Datki zbierali wolontariusze zarówno w kościołach ewangelickich i rzymskokatolickich, jak np. w słynnym kościele NMP w Monachium.

W okresie dyktatury komunistycznej Frauenkirche był nie tylko miejscem wspomnienia nalotów z lutego 1945 roku, lecz także świadectwem sprzeciwu wobec reżimu jednej komunistów z SED.

Poświęcenie kościoła odbędzie się 30 października w wigilię Święta Reformacji. Uroczystemu nabożeństwu przewodzić będzie ks. biskup Jochen Bohl, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Saksonii. Całość będzie transmitowana na żywo przez niemieckie stacje telewizyjne ZDF oraz MDR. W nabożeństwie wezmą udział biskupi ewangeliccy z Niemiec, biskupi Kościoła Anglii, pozostali goście ekumeniczni z Kościoła Rzymskokatolickiego, wspólnot prawosławnych oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Na oficjalnej stronie internetowej kościoła NMP podziwiać można piękne wnętrza odbudowanej świątyni, a także zapoznać się ze szczegółową historią obiektu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)