Trwa ładowanie...
d1svs1z

Od września zacznie działać unijny zespół przeciw rosyjskiej propagandzie

Od września w ramach struktur Komisji Europejskiej zacznie działać zespół, którego zadaniem będzie przeciwstawianie się propagandzie Rosji na obszarze państw Partnerstwa Wschodniego - poinformowała rzeczniczka szefowej dyplomacji UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od września zacznie działać unijny zespół przeciw rosyjskiej propagandzie
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d1svs1z

- W następstwie marcowej Rady Europejskiej w sprawie komunikacji strategicznej na obszarze Partnerstwa Wschodniego tworzymy zespół w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Zacznie on pracę od września - powiedziała Catherine Ray na konferencji prasowej w Brukseli.

Pod koniec marca przywódcy państw unijnych polecili szefowej dyplomacji UE Federice Mogherini przygotowanie do czerwca strategii komunikacji, która pomoże przeciwdziałać prowadzonej przez Rosję kampanii dezinformacyjnej.

Na początku roku Litwa, Dania, Estonia i Wielka Brytania wspólnie zaproponowały m.in. wspieranie wybranych rosyjskojęzycznych mediów i audycji, aby stworzyć alternatywę dla społeczności rosyjskojęzycznych korzystających dotąd z mediów kontrolowanych przez państwo rosyjskie.

d1svs1z

W lipcu Polska i Holandia zaproponowały w UE stworzenie rosyjskojęzycznego kanału telewizyjnego, by lepiej przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie w mediach. Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna informował wówczas, że 10 września w Warszawie odbędzie się konferencja na temat sfinansowania projektu.

Studium wykonalności dotyczące przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie w mediach przygotował też Europejski Fundusz na rzecz Demokracji. Zostało ono zlecone przez rząd Holandii. Studium zaprezentowano na marginesie majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.

Jednym z pomysłów proponowanych w studium wykonalności jest utworzenie agencji informacyjnej dla obszaru rosyjskojęzycznego. Eksperci sugerują też np. stworzenie "fabryki treści", która zajmowałaby się produkcją medialną, a także funduszu, z którego wspierano by różne przedsięwzięcia i inicjatywy, takie jak np. działająca w Rydze gazeta internetowa "Meduza", stworzona przez byłych dziennikarzy rosyjskiego portalu Lenta.ru.

KE nie wyjaśniła w czwartek na czym ma dokładnie polegać praca zespołu w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

d1svs1z

Podziel się opinią

Share
d1svs1z
d1svs1z