Od soboty cała Polska w czerwonej strefie. Zobacz, co się zmienia
Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, od soboty 24 października cała Polska będzie w czerwonej strefie. Jakie w związku z tym obowiązują obostrzenia?
Koronawirus. Cała Polska w czerwonej strefie
W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem polski rząd po raz kolejny zdecydował się na zmianę strategii walki z pandemią. Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cała Polska będzie czerwoną strefą. To oznacza dodatkowe obostrzenia, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Co zmieni się od soboty?
Czerwona strefa. Zmiany w edukacji
Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa w edukacji. Nauczaniem zdalnym dodatkowo objęte będą klasy IV-VIII szkół podstawowych. Wcześniej nauczanie zdalne obowiązywało - i nadal będzie obowiązywać - w szkołach średnich i wyższych (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Zmiany w nauczaniu nie zajdą w klasach I-III szkoły podstawowej.
Czerwona strefa. Obowiązkowe maseczki
Od soboty 24 października w całej Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki są obowiązkowe zarówno w otwartej przestrzeni, jak i w zamkniętej. Usta i nos należy zasłaniać m.in. na ulicy, chodniku, na parkingach, w sklepach, galeriach handlowych czy kościołach. Gdzie nie trzeba nosić maseczek? Przepisy regulują, że nie musimy ich zakładać na twarz w lasach, parkach czy ogrodach botanicznych.
Czerwona strefa. Pomoc dla seniorów
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zaapelował do seniorów powyżej 70. roku życia, by zostali w domach. - Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się, a w miarę możliwości o niewychodzenie z domu. Uruchamiamy dla nich Program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - mówił premier.
Seniorzy mają zostać w domach i ograniczyć przemieszczanie się z wyłączeniem wykonywania obowiązków zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego i uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.
Czerwona strefa. Jakie zakazy obowiązują?
W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania targów i kongresów. Z kolei wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności. Puby i restauracje zostają zamknięte dla klientów na minimum dwa najbliższe tygodnie. W tym czasie mogą sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynos.
Działalność basenów, aquaparków i siłowni w strefie czerwonej zostaje zawieszona. Zakaz dotyczy też działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki w strefie czerwonej. Zakazana zostaje organizacja wesel i innych imprez okolicznościowych.
Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w strefie czerwonej na określonych warunkach. Pierwszym jest oczywiście zasłanianie ust i nosa. W przypadku wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, klubach muzycznych, salach widowiskowo-sportowych, w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, widzowie mogą siedzieć tylko na co czwartym miejscu, między nimi musi być zachowany odstęp 1,5 m, a zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc.
Czerwona strefa. Ograniczenia w handlu
W czerwonej strefie wprowadzono również ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę. Z kolei dzieci i młodzież w godzinach 8.00 do 16.00 nie mogą same wychodzić z domu. W tych godzinach będą mogły się przemieszczać wyłącznie pod opieką dorosłych. W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób.
Jak podaje serwis rządowy, w strefie czerwonej w transporcie publicznym może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.