ŚwiatOd lat walczą o nazwiska, a urzędnicy ignorują prawo

Od lat walczą o nazwiska, a urzędnicy ignorują prawo

Trwająca już kilka lat sądowa epopeja polsko-litewskiego małżeństwa Runiewicz-Wardynów, walczących o polską pisownię swoich nazwisk, staje się symbolem długiej walki litewskich Polaków o swoje polskie nazwiska.

Od lat walczą o nazwiska, a urzędnicy ignorują prawo
Źródło zdjęć: © Stanisław Tarasiewicz/ wp.pl

21.10.2011 | aktual.: 21.10.2011 10:34

Kolejny litewski sąd właśnie odroczył bezterminowo rozpatrywanie wniosku Małgorzaty Runiewicz-Wardyn (Malgozata Runevic-Vardyn), która mimo dotychczasowych porażek w sprawie pisowni jej nazwiska, walczy też o polskie nazwisko dla swego syna.

Ignorują prawo unijne i litewskie

- Problem polega na tym, że urzędnicy wileńskiego Urzędu Stanu Cywilnego nie tylko ignorują prawo unijne, ale też nie czytają litewskich aktów prawnych. Bo gdyby przeczytali, to wiedzieliby, że nazwisko dziecka polsko-litewskiego małżeństwa Wardynów może być pisane w oryginalnej wersji językowej, czyli po polsku, bo w odróżnieniu od matki, dziecko ma też polskie obywatelstwo i ma prawo do polskiego nazwiska - powiedział Wirtualnej Polsce adwokat Linas Blazulionis. Podczas procesu obrońca zauważył, że w swoim ostatnim wyjaśnieniu Urząd Stanu Cywilnego przyznaje, że nazwisko dziecka mającego polsko-litewskie obywatelstwo może być zapisane po polsku.

- Taka zmiana stanowiska Urzędu, który od początku kategorycznie odrzucał możliwość poselskiego zapisu nazwiska, świadczy o dyskryminowaniu moich klientów - zaznaczył adwokat. Linas Blazulionis wnioskował o odroczenie procesu w sprawie nazwiska syna Wandynów. Jego zdaniem, toczący się w Wilnie proces apelacyjny w sprawie pisowni nazwiska Małgorzaty Runiewicz-Wardyn oraz postępowanie wyjaśniając Komisji Europejskiej rozpoczęte w Brukseli na wniosek małżeństwa mogą mieć wpływ na sprawę pisowni nazwiska ich dziecka.

Odroczony proces

Wileński Sąd Dzielnicowy nr 1 uznał, że w tej sytuacji proces może być odroczony. Sędzia Natalija Daskoviene zauważyła, że ze względu na długie terminy procedur unijnych oraz obciążenia sprawami litewskich sądów sprawa nazwiska syna Wardynów ewentualnie może być wznowiona najwcześniej po pół roku. Ostateczną decyzję w sprawie odroczenia procesu sąd ogłosi również w nieokreślonym terminie, bo adwokat Małgorzaty Runiewicz-Wardyn, potrzebuje czasu na uzasadnienie swego wniosku i uzupełnienie go o akta z procesu apelacyjnego oraz postępowania KE.

Linas Blazulionis wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską, że chociaż sprawa apelacyjna oraz postępowanie w Brukseli nie dotyczą bezpośrednio sprawy nazwiska Wardynów, mimo to, postanowienia, jakie zapadną w tamtych sprawach, będą miały duże, jeśli nie decydujące znaczenie w procesie toczącym się w Wileńskim Sądzie Dzielnicowy nr 1. Obrońca interesów Wardynów nie prognozował jednak zakończenia sprawy, Jest jednak przekonany, że są wszelkie podstawy prawne, żeby nazwisko syna małżeństwa Wardynów było zapisane po polsku w litewskim świadectwie urodzenia.

Polka walczy od lat o swoje nazwisko

W sierpniu ten sam Wileński Sąd Dzielnicowy nr 1 odrzucił skargę Małgorzaty Runiewicz-Wardyn w sprawie jej nazwiska. Orzekł, że Urząd Stanu Cywilnego miał podstawy, by odmówić zapisania jej imienia i nazwiska zgodnie z polską pisownią. Sąd uznał, że niedogodności, jakich doświadcza Małgorzata Runiewicz-Wardyn z powodu rozbieżności w pisowni jej nazwiska i nazwiska jej męża, nie stanowią większego problemu.

Ta decyzja zapadła po wyjaśnieniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że prawo litewskie przewidujące pisownię nazwisk wyłącznie po litewsku nie jest sprzeczny z prawem unijnym, o ile nie stwarza poważnych niedogodności w korzystaniu z prawa do swobodnego przemieszczania się na terenie UE.

Małgorzata Runiewicz-Wardyn walczy w sądach o to, by jej imię i nazwisko w świadectwie urodzenia oraz w świadectwie zawarcia związku małżeńskiego były zapisane zgodnie z zasadami polskiej pisowni.

Z Wilna dla polonia.wp.pl
Stanisław Tarasiewicz

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)