Trwa ładowanie...

1500 zł miesięcznie, jest podpis prezydenta. Wiadomo, od kiedy wnioski

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka. Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" będzie można składać już od 1 października. - Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Andrzej Duda podpisał. Od kiedy wnioski na "babciowe"?Andrzej Duda podpisał. Od kiedy wnioski na "babciowe"?Źródło: PAP, fot: Tomasz Wojtasik
dp8cf4s
dp8cf4s

Ministra rodziny pracy i polityki społecznej podczas wtorkowej konferencji prasowej zwróciła uwagę, że podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą o wspieraniu rodziców "Aktywny rodzic" pozwala na rozpoczęcie kolejnych kroków. Dodała, że pozwala on na "implementację tego programu tak, żeby już wkrótce te środki mogły trafić do rodziców, którzy chcą łączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym".

- Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" będzie można składać już od 1 października. Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - wyjaśniła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Flagowy projekt prorodzinny przepadnie? Ministra mówi jasno

Dodała, że jest to niezwykły dzień dla wszystkich dzieci, rodziców, dla kobiet wracających na rynek pracy czy dla dziadków i babć, którzy bardziej by chcieli zaangażować się w opiekę nad wnukami. Dodała, że jest to również dobry dzień dla całego systemu opieki nad małym dzieckiem.

dp8cf4s

Przypomniała, że ustawa przeszła przez polski parlament niemal jednogłośnie. Zwróciła uwagę, że w ustawie znalazły się rozwiązania proponowane zarówno przez Lewicę, jak i Koalicję Obywatelską oraz Trzecią Drogę.

- Program "Aktywny rodzic" obejmuje wsparciem wszystkie małe dzieci i wszystkie rodziny takich dzieci. (...) To ogromne osiągnięcie - zaznaczyła.

Na czym polega program?

Ustawa przewiduje wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe) wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy - od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami - 1900 zł miesięcznie. Rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą otrzymane pieniądze.

dp8cf4s

Drugie świadczenie - "aktywnie w żłobku" - ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Świadczenie będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością.

Trzecie świadczenie - "aktywnie w domu" - będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało na takich samych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością będzie możliwość uzyskania pieniędzy na każde - w tym na pierwsze i jedyne dziecko - w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie na 24 miesiące.

dp8cf4s

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dp8cf4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp8cf4s
Więcej tematów