PolskaOchrona patentowa dla krakowskich odkryć

Ochrona patentowa dla krakowskich odkryć

Leki antynowotworowe, nowatorska metoda
prognozowania pogody, niekonwencjonalne źródła energii - to
wynalazki, którymi krakowscy naukowcy chcą podbić rynek. Uczeni z
Uniwersytetu Jagiellońskiego zabiegają o ochronę patentową dla
trzech ważnych wynalazków - pisze "Dziennik Polski".

Ochrona patentowa dla krakowskich odkryć
Źródło zdjęć: © AFP

11.10.2007 | aktual.: 11.10.2007 07:09

Jedno z odkryć polega na wykorzystaniu rejestru fal elektromagnetycznych do prognozowania pogody - a konkretnie do tworzenia tzw. map burzowych. Dwa kolejne wynalazki z dziedziny biotechnologii są podstawą do wprowadzenia na rynek nowych leków m.in. antynowotworowych. W przygotowaniu są dalsze uniwersyteckie innowacje, np. filtry pochłaniające tlenek azotu, które pomogą elektrociepłowniom spełnić ostre normy ochrony środowiska.

Politechnika Krakowska kończy prace nad szeroką ofertą dla biznesu; najszybciej trafią na rynek technologie z dziedziny inżynierii drogowej, transportu i procesów produkcyjnych. AGH stawia na nowe rozwiązania informatyczne oraz wynalazki dotyczące niekonwencjonalnych źródeł energii i nowoczesnych materiałów.

Współpracujemy już z większością dużych firm ulokowanych w regionie podkreśla Tomasz Pyrć, dyrektor Centrum Tranferu Technologii AGH. W oparciu o akademickie zaplecze naukowcy uruchamiają także własne firmy.

Biospekt - utworzony przez uczonych z Instytutu Nauk o Środowisku UJ - prowadzi m.in. odpłatne analizy grzybów niebezpiecznych dla budynków. BioCentrum - spółka naukowców działająca we współpracy z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ - produkuje preparaty białkowe i sprzęt laboratoryjny.

Najnowszym przedsiębiorstwem tego typu jest MicroBioLab - firma założona przez Magdalenę Kulczycką, doktorantkę Instytutu Biologii Molekularnej UJ. MicroBioLab wykonuje m.in. zlecone ekspertyzy obecności bakterii, przydatne do poprawy jakości wody i systemów klimatyzacyjnych.

Naukowcy z UJ mogą korzystać m.in. ze środków unijnych i dotacji od przedsiębiorców, którzy na coraz większą skalę inwestują w akademickie wynalazki. Zachętą dla naukowców są również korzystne uczelniane regulaminy. Pracownicy UJ prowadzą swoje firmy dzięki temu, że uniwersytet odpłatnie użycza im sprzęt i pomieszczenia. Zyskami z patentów uniwersytet i naukowcy dzielą się po połowie - zgodnie z zasadą obowiązującą od kilku miesięcy. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)