Obywatele UE boją się elektrowni atomowych
Około 61% mieszkańców Unii Europejskiej chciałoby zmniejszenia ilości prądu pochodzącego z elektrowni atomowych, gdyż ich zdaniem stwarzają one zagrożenie dla bezpieczeństwa - wynika z opublikowanego sondażu Eurobarometru.
30% Europejczyków opowiada się za tym, aby z elektrowni atomowych pochodziło więcej energii elektrycznej, ponieważ nie przyczyniają się one do zmian klimatu.
Eurobarometr przeprowadził sondaż w lutym wśród 25.800 mieszkańców 27 krajów członkowskich.
Okazało się, że najwięcej przeciwników energii atomowej jest w Grecji (83%), Austrii (78%) i na Cyprze (76%). Natomiast za większym wykorzystaniem elektrownii atomowych opowiada się najwięcej Bułgarów (51%), Czechów (48%) oraz Finów (42%), czyli mieszkańców krajów, w których większość prądu pochodzi z reaktorów jądrowych.
Francuzi - mieszkańcy kraju produkującego najwięcej energii atomowej w Unii Europejskiej - znaleźli się w środku. 59% z nich chce zmniejszenia ilości prądu z elektrowni atomowych, a 28% chciałoby zwiększenia energii wytwarzanej w drodze reakcji jądrowej.
Ponadto 87% Europejczyków wyraża zaniepokojenie ocieplaniem się klimatu, przy czym bardziej niespokojni są mieszkańcy południowej części kontynentu. 82% ankietowanych ma świadomość, że "sposób produkcji i konsumpcji energii elektrycznej w ich kraju ma negatywny wpływ na klimat".
62% uczestników sondażu uważa, że to właśnie Unia Europejska jest w stanie lepiej sobie poradzić z kwestiami energetycznymi. Natomiast 32% sądzi, że lepiej poradzą z tym sobie poszczególne państwa.
65% dodaje, że to Unia, a nie poszczególne kraje członkowskie, powinna prowadzić negocjacje z producentami energii w krajach trzecich. 83% ankietowanych chciałoby ponadto, aby UE ustaliła minimalny poziom zużywanej w danym kraju energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.