Trwa ładowanie...
d1m9961
policja
21-01-2006 15:10

Obywatele ocenią policję

Policja będzie regularnie zamawiać w zewnętrznych ośrodkach badania opinii publicznej badania, które będą miały m.in. określić poczucie bezpieczeństwa obywateli - zapowiedział w Szczecinie komendant główny policji Marek Bieńkowski. Badania mają być prowadzone pod nadzorem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

d1m9961
d1m9961

Szef polskiej policji powiedział, że działania policji mają podlegać ocenie bezpośrednio obywateli. Jeśli chcemy, by oficjalne statystyki policyjne nie rozmijały się z oceną opinii publicznej, musimy podjąć działania, by te dane były zbieżne - dodał.

Podkreślił, że w ocenie działania poszczególnych garnizonów nie chce opierać się jedynie na policyjnych statystykach. Nie interesuje mnie, ile mandatów wystawiono np. na szczecińskim osiedlu Słonecznym, ale czy jego mieszkańcy czują się bezpiecznie - wyjaśnił obrazowo.

Ośrodki badania opinii miałyby kierować pytania do określonych środowisk. Pytania miałyby dotyczyć konkretnych spraw, np. czy mieszkaniec miasta nie boi się spacerować po zmroku w okolicy swego miejsca zamieszkania, jak często widzi na ulicy policjanta, ile razy miał kontakt z dzielnicowym.

Badania opinii publicznej przez ośrodki wyłonione w drodze przetargu będą decydowały o ocenie funkcjonowania poszczególnych komend wojewódzkich - pokreślił szef policji. Jeżeli postawione przed nimi zadania nie będą realizowane, nastąpią w nich zmiany kadrowe - zaznaczył.

d1m9961

Komendant główny poinformował także, że pełniący od miesiąca funkcję komendanta wojewódzkiego zachodniopomorskiej policji insp. Tadeusz Pawlaczyk został powołany na to stanowisko.

Jak dodał Bieńkowski, wśród zadań, które postawił nowemu komendantowi, znalazły się przede wszystkim: zmniejszenie poziomu przestępczości w regionie oraz zwiększenie poziomu poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców.

Komendant główny liczy też, że w Zachodniopomorskiem, podobnie jak w innych województwach, policja podejmie realną współpracę z samorządami, by te w programach prewencyjnych były ich współrealizatorami, a nie tylko źródłem ich współfinansowania. Jak do tej pory ta współpraca często była jedynie deklaratywna - zaznaczył.

Bieńkowski wśród planowanych zmian w policji wymienił także zatrudnienie cywilów w jej strukturach. Jak podkreślił, każdy nowo powołany zastępca komendanta wojewódzkiego policji ds. logistyki musi być cywilem. Z czasem policjanci w tych wydziałach będą zastępowani przez pracowników cywilnych, a dzięki temu więcej funkcjonariuszy trafi do patroli - dodał.

d1m9961
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m9961
Więcej tematów