Trwa ładowanie...
d40vgwk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

OBWE: rosyjscy żołnierze w Donbasie, zdradzili się sami. Kreml: to ochotnicy

Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE na Ukrainie oświadczyła, że w ostatnim czasie w Donbasie, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami, jej obserwatorzy spotkali ludzi, którzy przedstawiali się jako osoby związane z rosyjską armią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
OBWE: rosyjscy żołnierze w Donbasie, zdradzili się sami. Kreml: to ochotnicy
(WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d40vgwk

Informację tę przekazał w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina przedstawiciel OBWE Michael Bociurkiw. Podkreślił, że organizacja nie jest w stanie zweryfikować, na ile wiarygodne są deklaracje tych osób.

- Od początku maja misja rozmawiała z ośmioma różnymi osobami; ludzie ci mówili, że są w jakiś sposób związani z rosyjskimi siłami zbrojnymi, albo mieli na sobie znaki rozpoznawcze sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej - powiedział Bociurkiw.

Kijów i Zachód oskarżają Moskwę o finansowanie i dozbrajanie separatystów na wschodniej Ukrainie, a także o wysyłanie do Donbasu regularnych oddziałów, czemu Rosja kategorycznie zaprzecza. Kreml przyznaje jednak, że na wschodzie Ukrainy są rosyjscy "ochotnicy" - byli żołnierze, którzy przybyli tam na własną rękę.

d40vgwk

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówił niedawno w wywiadzie dla austriackiego dziennika "Kurier", że w Donbasie znajduje się dziewięć tysięcy rosyjskich wojskowych.

- Dziewięć tysięcy rosyjskich żołnierzy wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt okupuje mój kraj. 60 tysięcy rosyjskich żołnierzy okupuje Krym. Jest to brutalne złamanie prawa międzynarodowego - oświadczył.

Z ramienia OBWE w Donbasie działa kilkusetosobowa specjalna misja obserwacyjna, która nadzoruje realizację porozumienia o wstrzymaniu walk, zawartego w Mińsku w lutym. OBWE pośredniczy w rozmowach władz ukraińskich z separatystami w Donbasie w ramach tzw. grupy kontaktowej.

d40vgwk

Podziel się opinią

Share

d40vgwk

d40vgwk
Więcej tematów