Trwa ładowanie...

OBWE o sytuacji w Donbasie: wstrzymajcie ogień, grozi skażenie!

W Donbasie istnieje poważne niebezpieczeństwo skażenia chemicznego - alarmuje Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jej obserwatorzy pracujący na terenach objętych konfliktem apelują o wstrzymanie działań bojowych wokół fabryki produkującej toksyczne substancje.
Share
OBWE o sytuacji w Donbasie: wstrzymajcie ogień, grozi skażenie!
Źródło: WP, Fot: Konrad Żelazowski
d3m5is5

Wiceszef misji obserwacyjnej OBWE Alexander Hugh poinformował, że obwód doniecki może być skażony odpadami pochodzącymi z fabryki fenolu w miejscowości Nowhorodskie. Zakład produkujący toksyczne związki chemiczne znajduje się tuż przy linii rozdziału sił między ukraińską armią a prorosyjskimi bojówkarzami.

Przedstawiciel OBWE zaznaczył, że zbiorniki w których przetrzymywane są silnie trujące odpady znajdują się 400 metrów od pozycji walczących stron. Sama fabryka znajduje się na terenie kontrolowanym przez siły rządowe. Obserwatorzy nawołują obie strony do wstrzymania ognia i wycofania sił w tym rejonie. Jeśli tak się nie stanie, to według OBWE skażenie ekologiczne grozi całemu obwodowi donieckiemu.

W Donbasie wciąż słychać wystrzały. W ciągu ostatniej doby Ukraińcy naliczyli 41 ataków na swoje pozycje, w tym z użyciem artylerii. W wyniku ostrzałów 4 ukraińskich żołnierzy zostało rannych.

d3m5is5

Podziel się opinią

Share
d3m5is5
d3m5is5
Więcej tematów