ŚwiatOBWE i RE: wybory do Dumy nie odpowiadały standardom Europy

OBWE i RE: wybory do Dumy nie odpowiadały standardom Europy

Obserwatorzy Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE i Rady Europy ocenili w poniedziałek, że niedzielne wybory do Dumy Państwowej Rosji nie odpowiadały standardom obowiązującym w Europie.

Naszym zdaniem, wybory te nie spełniły wielu kryteriów przyjętych w Europie. Dlatego nie możemy nazwać ich wolnymi - oświadczył na konferencji prasowej w Moskwie szef misji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Goeran Lennmarker.

Pierwsze, na co chciałbym zwrócić uwagę, to połączenie państwa z siłami politycznymi, co stanowi pogwałcenie międzynarodowych norm i jest absolutnie niedopuszczalne - powiedział Lennmarker.

Szwedzki parlamentarzysta podkreślił też, że media były nieobiektywne, gdyż preferowały partię rządzącą - Jedną Rosję. I wreszcie - jak zaznaczył - nie stworzono równych warunków startu małym partiom politycznym.

Z oceną tą zgodził się szef misji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Luc van der Brande. Według niego, wybory parlamentarne w Rosji nie były sprawiedliwe. W kraju tym nie ma realnego podziału władz - zauważył.

W opinii belgijskiego deputowanego "nie były to wybory, lecz referendum poparcia dla prezydenta". Jako szef obserwatorów ZPRE muszę wyrazić zatroskanie o rozwój demokracji w tym kraju - oznajmił.

Van der Brande wskazał, że "polityczna stabilność i rozwój powinny iść w parze, nie osłabiając demokracji, lecz ją utrwalając i wzmacniając".

Innego zdania są obserwatorzy ze Wspólnoty Niepodległych Państw, którzy uznali, że wybory w Rosji były wolne i transparentne.

Rosyjscy wyborcy szli na wybory jak na święto, co nas mile zaskoczyło - powiedział na konferencji prasowej w Moskwie obserwator z Uzbekistanu Machamadżon Chodżajew.

Po podliczeniu 97,8% głosów partia Jedna Rosja, z listy której startował prezydent Władimir Putin, uzyskała 64,1% głosów. Na Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadija Ziuganowa głosowało 11,6% wyborców, nacjonalistyczno-populistyczną Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego - 8,2%, a na lewicowo-populistyczną Sprawiedliwą Rosję Siergieja Mironowa - 7,8%.

Pozostałe partie nie przekroczyły 7-procentowego progu wyborczego. Frekwencja wyniosła 63%.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)