Trwa ładowanie...

"Observer" o ustawie o IPN. "Dyplomatyczna i wizerunkowa katastrofa"

Brytyjski tygodnik nazwał sytuację w Polsce "największym kryzysem w relacjach polsko-żydowskich od czasów upadku komunizmu". Gazeta wskazuje również na rosnącą falę antysemityzmu w naszym kraju.

"Observer" o ustawie o IPN. "Dyplomatyczna i wizerunkowa katastrofa"Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: dnalor01
d3w80wc
d3w80wc

- Choć popularne w kraju, nowe prawo (...) okazało się dyplomatyczną i wizerunkową katastrofą poza jego granicami, gdy naukowcy, osoby, które przeżyły Holokaust i sojusznicze rządy razem wyraziły swoją krytykę i obawy dotyczące potencjalnie negatywnego wpływu na badania nad Holokaustem i jego zrozumieniem - napisał korespondent gazety w Polsce Christian Davies.

Autor artykułu twierdzi również, że zmiany w ustawie o IPN "wywołały słowną wojnę pomiędzy polskimi i izraelskimi politykami", a także "zalew antysemickiej retoryki w Polsce po tym, jak nacjonalistyczne i prorządowe media próbowały przedstawić kraj jako przedmiot ataku w wyniku międzynarodowej antypolskiej kampanii kierowanej przez zagraniczne siły i żydowskie grupy wpływu". Jako przykłady negatywnych działań polskich mediów wskazał publikacje Telewizji Republika oraz tygodnika "Sieci".

Davies zwrócił również uwagę na falę antysemickich zachowań, których doświadczają Żydzi w Polsce. Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Anna Chipczyńska, która wypowiedziała się w artykule brytyjskiego dziennikarza, stwierdziła, że członkowie jej wspólnoty "codziennie padają ofiarą antysemickich, antyżydowskich stwierdzeń".

Zobacz też: Antysemityzm jako oficjalna polityka? Jan Tomasz Gross: to straszne

W podobnym tonie wypowiedział się również Naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który stwierdził, że "w ostatnim tygodniu słyszał o większej liczbie młodych Żydów, którzy myślą o wyjeździe z Polski niż kiedykolwiek wcześniej".

- Sukcesem ostatnich 25 lat było zwiększenie wrażliwości na to, co rani drugą stronę, a teraz widzę kompletny brak tej wrażliwości, zarówno ze strony polskiej wobec żydowskiej, jak i ze strony żydowskiej wobec Polaków - podsumował.

Źródło: rmf24.pl

d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj