Trwa ładowanie...
d3il35q

Obrzezany mężczyzna to zdrowsza kobieta

Obrzezanie u mężczyzn w znacznym stopniu redukuje ryzyko zapadnięcia przez kobietę na raka szyjki macicy - wynika z badań ogłoszonych w dzienniku New England Journal of Medicine.

Share
d3il35q

Gazeta The New York Times, podając tę informację, pisze, że z badań przeprowadzonych przez naukowców z Hiszpanii, Brazylii, Tajlandii i Filipin wynika, iż obrzezanie mężczyzn zapobiega przenoszeniu do dróg rodnych kobiety wirusa papilloma, który wywołuje u kobiet raka szyjki macicy.

Badania przeprowadzono na prawie 2 tysiącach par z pięciu krajów, w tym 977 par, w których kobieta chorowała na raka szyjki macicy. Wyniki badań wskazują, że wśród par, w których nieobrzezany mężczyzna, miał sześć lub więcej partnerów seksualnych, występuje bardzo wysokie ryzyko zarażenia się przez kobietę wirusem papilloma.

Zdaniem naukowców, nieobrzezani mężczyźni trzykrotnie częściej zarażają się tym wirusem.

Według pisma New England Journal of Medicine zabiegowi obrzezania poddało się dotąd 25% mężczyzn na świecie. Rocznie na raka szyjki macicy zapada 466 tysięcy kobiet na świecie. Każdego roku umiera na tę chorobę 231 tysięcy kobiet, głównie mieszkanek rozwijających się krajów. (iza)

d3il35q

Podziel się opinią

Share
d3il35q
d3il35q
Więcej tematów